لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۳

قدرت های جهان می خواهند تهران توانائی توليد بمب اتمی نداشته باشد


قدرت های جهان می خواهند تهران توانائی توليد بمب اتمی نداشته باشد
قدرت های جهان می خواهند تهران توانائی توليد بمب اتمی نداشته باشد

واشنگتن پست در گزارشی از استانبول، محل برگزاری مذاکرات اتمی ايران با گروه کشورهای موسوم به ۵+۱ زير عنوان "ايران در مذاکرات پيشرفت می بيند، و ديگران مرددند" می نويسد ايران می گويد در مذاکرات روز جمعه با شش قدرت جهان - که دنبال محدوديت هائی می گردند تا تهران توانائی نداشته باشد برنامه اتمی خود را به سوی توليد تسليحات اتمی بشکاند - اختلافات کم تر شده است، اما ديگران می گويند هنوز خيلی زود است که بتوان صحبت از پيشرفت کرد.

ابوالفضل ظهره وند، يکی از اعضای هيات نمايندگی ايران می گويد "در مقايسه با مذاکرات ژنو، مذاکرات استانبول در فضائی مثبت تر انجام می گيرد". اشاره او به مذاکرات ماه گذشته در آن شهر سويس بود که با توافقی نه بيشتر از ملاقات مجدد در ترکيه به پايان رسيد. او می گويد "نشانه های خوبی وجود دارد که دو طرف پيشرفت می کنند".

اما يک ديپلمات آگاه از مذاکرات روز جمعه می گويد دو طرف مواضع خود را مطرح ساختند، و بعد سراغ بوفه ناهاری رفتند که از مرغ و ماهی و راويولی و پلو و کوسکوس وصيفی جات کبابی و پنير و شيرينی جات گرد آمده بود.

شش قدرت، شامل: چين، بريتانيا، فرانسه، روسيه، آمريکا و آلمان اميدوارند ايران را به مسيری بکشانند که ضرورت کاستن از نگرانی های راجع به احتمال منحرف ساختن برنامه غنی سازی اورانيوم را به توليد تسليحات اتمی اذعان کند.
تهران چنين هدفی را تکذيب می کند و می گويد غنی سازی اورانيوم را فقط برای توليد سوخت اتمی انجام می دهد. اما نگرانی ها بيشتر شده است زيرا غنی سازی اورانيوم می تواند برای توليد سوخت کلاهک های اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد، و جمهوری اسلامی علاوه بر پنهان کاری در برنامه اتمی اش حاضر نبوده است با تلاش های راجع به تحقيق در مورد سوء ظن ها و اتهامات حاکی از انجام آزمايش های مرتبط با توليد تسليحات اتمی همکاری کند.

گرچه شش قدرت مايل اند تعليق در برنامه غنی سازی اورانيوم ايران کانون مذاکرات را تشکيل بدهد اما تهران بارها گفته است اين فعاليت را موضوعی برای مذاکره نمی شناسد. بجای آن، مقامات ايران بر دستور جلسه ای تاکيد گذاشته اند که جز برنامه اتمی ايران تقريبا هر موضوع ديگری را در بر می گيرد - از خلع سلاح جهانی گرفته تا زرادخانه ای اتمی که به اسرائيل نسبت داده می شود، يا ملاحظات تهران در باره پايگاههای نظامی آمريکا در عراق و نقاط ديگر.

XS
SM
MD
LG