لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

بسیاری از ایرانیان از ریاست جمهوری ترامپ می‌ترسند؛ بقیه اما فرصت‌هایی در آن می‌بینند


مقاله‌ای از سعید کمالی دهقان در گاردین

ایرانی ها تحولات سیاسی را اغلب با جوک و شوخی قابل تحمل می کنند. قدرت گرفتن دونالد ترامپ هم باعث شده مقایسه هایی با محمود احمدی نژاد صورت بگیرد که طی هشت سال ریاست جمهوری او روابط ایران و آمریکا رو به وخامت گذاشت.

از اعضای کابینه ترامپ از مایکل فلین مشاور امنیت ملی، تا مایک پامپئو گزینه مدیریت سی آی ای، تصویر امیدوارکننده ای برای جمهوری اسلامی و آینده برجام به دست نمی آید. اما سیاسیون در تهران از رهبر جمهوری اسلامی تا نماینده های مجلس نگاهی متفاوت دارند. علی مطهری نماینده مجلس ایران می گوید ریاست جمهوری ترامپ به نفع ایران است زیرا دموکرات ها «با پنبه سر می برند.»

ناصر هادیان استاد دانشگاه تهران معتقد است: «به باور عده ای در ایران پایین بودن اعتبار بین المللی ترامپ و غیرقابل پیش بینی بودن عملکردش می تواند امری مثبت باشد. با توجه به مواضع او در برابر پوتین و سوریه این بحث در ایران در گرفته است که شاید واقعا ترامپ برای ایران بد نباشد. ترامپ یک عمگلرا است و روشن نیست که آیا پشت صحنه با ایران به توافقی خواهد رسید یا نه».

دولت روحانی اما نگران سرنوشت برجام است. به باور هادیان بعید است ترامپ توافق هسته ای را پاره کند اما ترس از تشدید فشارهای اقتصادی از طریق تحریم های مرتبط با حقوق بشر و تروریسم در میان سیاسیون دیده می شود.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، می گوید تغییر عمده ای در کوتاه مدت در ارتباط با برجام رخ نخواهد داد: «ترامپ فقط می تواند برای آمریکا تصمیم بگیرد. اروپایی ها نمی خواهند برجام لغو شود.»

به باور حسین رسام، مشاور پیشین وزارت خارجه بریتانیا، ترامپ به تندروها کمک خواهد کرد تا به روحانی و حامیان ایده تعامل با جهان بیرون به ویژه تعامل با آمریکا ثابت کنند که دوستی بین این دو در کار نخواهد بود.»

ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا، معتقد است: «اگر ترامپ در حوزه سیاست خارجی و توافق هسته ای اقدامات جدی را در پیش بگیرد، شانس پیروزی مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری با چالش هایی روبرو خواهد شد.»

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG