لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۴

آمریکا توطئه ترور سفیر عربستان را خنثی کرد


آمریکا توطئه ترور سفیر عربستان را خنثی کرد
آمریکا توطئه ترور سفیر عربستان را خنثی کرد

آمریکا می گوید توطئه ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده را خنثی کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه اتهاماتی علیه دو ایرانی به دلیل درگیری در توطئه عنوان کرد و آنها را متهم ساخت که با عناصر دولت ایران برای کشتن عبدالجیر سفیر سعودی توطئه چینی می کردند.

مقامات یک مظنون را منصور ارباب سیار، دارای گذرنامه های ایرانی و آمریکایی معرفی کردند که روز ۲۹ سپتامبر در فرودگاه جان اف کندی در نیویورک دستگیر شد.

مقامات گفتند دومین مظنون غلام شکوری نام دارد و او ر ا عضو نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توصیف کردند. شکوری فراری است.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت توطئه در ایران «تهیه» و از آنجا «پشتیبانی و هدایت» شد. او گفت واشنگتن دولت ایران را مسئول می داند.

سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت اوباما نخستین بار در ماه ژوئن از موضوع آگاه شد و به دولت دستور داد تمام حمایت های لازم را از تحقیقات انجام دهد. آقای اوباما از هم پاشیده شدن توطئه را یک «دستاور عمده» نامید و ستود.

مقامات می گویند ارباب سیار ناآگاهانه یک خبرچین اداره مبازره با مواد مخدر را برای اجرای توطئه استخدام کرد و معتقد بود که او با کارتل های مواد مخدر مکزیکی که قادر هستند سفیر سعودی را بکشند ارتباط دارد. آنها می گوید ارباب سیار اعتراف کرد که ۱۰۰ هزار دلاری بابت پیش پرداخت طرح یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری پرداخت کرد.

اریک هولدر دادستان کل روز سه شنبه گفت مقامات یک آمریکایی ایرانی تبار را به ظن درگیر در طرح هدف گرفتن سفیر سعودی بازداشت کرده اند.

هولدر مظنون، منصور ارباب سیار را ، که گذرنامه های آمریکایی و ایرانی دارد، متهم کرد با یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در تهران ترور سفیر سعودی را طرح ریزی کردند. همدست دیگر، غلام شکوهی معرفی شده است.

اتهاماتی علیه هر دو نفر در ارتباط با توطئه ، که به گفته اریک هولدر از ایران «هدایت و حمایت شد» عنوان شده است، هولدر ایران را متهم کرد قوانین بین المللی را که از دیپلمات ها حفاظت می کند نقض کرده است و دولت ایران مسئول است.

XS
SM
MD
LG