لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۳

یک هفته بعد از آزادی زکا، جمهوری اسلامی مدعی دستگیری «چند جاسوس» شد


 نزار زکا (چپ) شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا از سوی ایران به جاسوسی متهم شده بود.
نزار زکا (چپ) شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا از سوی ایران به جاسوسی متهم شده بود.

چند روز پس از آزادی نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت آمریکا که به اتهام همکاری با دولت آمریکا و جاسوسی در ایران زندانی بود، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از دستگیری عوامل شبکه جاسوسی برای آمریکا خبر داد.

خبرگزاری فرانسه سه شنبه ۲۸ خرداد اظهارات یک مقام وزارت اطلاعات ایران را منعکس کرد که گفت با پیگیری سرنخ هایی در رابطه با سی آی ای، این وزارتخانه به تازگی تعدادی از افرادی که برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا کار می کردند دستگیر کرده و شبکه آنها را از بین برده است. به گفته این مقام برخی از این افراد به دستگاه قضایی سپرده شدند و برخی هنوز در مرحله بازجویی هستند.

مشخص نیست که بازداشت شدگان چند نفر بوده و چه اقداماتی در ایران انجام داده بودند.

خبر بازداشت افراد وابسته شبکه جاسوسی سازمان سی آی ای در حالی از سوی مقام وزارت اطلاعات اعلام شده است که تنش بین ایالات متحده و آمریکا در پی حمله به دو نفتکش در نزدیکی تنگه هرمز بالا گرفته است.

آمریکا می گوید که ایران را مسئول این حملات می شناسد، بریتانیا از این موضع حمایت کرده و آلمان نیز گفته است که شواهد قوی در مورد دست داشتن ایران در این حملات وجود دارد.

در سالهای اخیر جمهوری اسلامی چندین شهروند آمریکایی را بازداشت و آنها را به بهانه جاسوسی به زندان های طولانی محکوم کرده است. از جمله این افراد،‌ ژیو وانگ است که در ایران درباره تاریخ قاجار تحقیق می‌کرد اما به ده سال زندان محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG