لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

پس از منتفی شدن یونان، نفتکش ایرانی «آدریان دریا» به ترکیه هم نمی‌رود


شواهد نشان می دهد که نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» که به نظر می‌رسید پس از تغییر مسیر خود از یونان، راهی ترکیه شده است، به ترکیه هم نخواهد رفت.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۴ شهریور گزارش داد که اطلاعات دریانوردی «رفینیتیو ایکون» که روز شنبه نشان می‌داد نفتکش ایرانی راهی بندر مرسین در جنوب ترکیه شده، روز دوشنبه هیچ مقصدی را برای این نفتکش نشان نداد.

موقعیت کنونی این نفتکش، که دو میلیون بشکه نفت خام حمل می‌کند، جنوب یونان و غرب جزیره کرت گزارش شده است.

رفینیتیو ایکون(Refinitiv Eikon) هفته گذشته نشان داده بود که نفتکش ایرانی پس از آزادی از توقیف جبل الطارق راهی یونان شده است.

همزمان، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هرگونه کمک به این نفتکش می‌تواند فراهم کردن لوازم حمایت از یک سازمان تروریستی بین المللی تحت تحریم آمریکا(سپاه پاسداران) در نظر گرفته شود که پیامدهای مجرمانه بالقوه دارد.

در پی آن، نخست وزیر یونان اعلام کرد که این نفتکش در بنادر یونان پهلو نخواهد گرفت.

نفتکش «آدریان دریا ۱» که پیشتر «گریس ۱» نام داشت، حدود یک ماه و نیم پیش از سوی ماموران نیروی دریایی بریتانیا و مقام‌های دولت محلی جبل‌الطارق به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف شده بود.

دادگاهی در جبل‌الطارق دو هفته پیش حکم رفع توقیف این نفتکش را صادر کرد. جبل‌الطارق اعلام کرده است که مقام‌های جمهوری اسلامی تضمین داده‌اند این کشتی به سمت سوریه حرکت نخواهد کرد.

پس از رفع توقیف این نفتکش، وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این کشور خدمه نفتکش ایرانی گریس-۱ را به دلیل آن‌که مشغول کمک به سپاه پاسداران و انتقال نفت به سوریه بودند، تحریم خواهد کرد. آمریکا همچنین دستور توقیف نفتکش ایرانی و محموله آن را صادر کرد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG