لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

صالحی: تصمیم درباره گفتگو با آمریکا با آیت الله خامنه ای است


علی اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران، می گويد تصميم درباره انجام گفت و گوبا آمريکا تنها با آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است. روزنامه فاینانشال تایمز چاپ لندن درشماره روز دوشنبه سخنان مقامهای روسی را نقل کرده که خواستار گفت و گوی مستقيم تهران و واشنگتن برای حل مسئله هسته ای جمهوری اسلامی شده اند.


وزير امور خارجه ايران امروز دوشنبه، در تهران به خبرنگاران گفت مذاکره مستقيم میان ايران و آمريکا درباره مسائل موضوعی، قبلا صورت گرفته از جمله بر سر مسائلی چون افغانستان و عراق.

به گفته آقای صالحی، ايران و آمريکا در حال حاضر بر سر موضوع هسته ای و در چارچوب مذاکرات پنج به علاوه يک با يکديگر گفت و گوهای غير مستقيم دارند چرا که نماينده آمريکا در این گفتگو ها حضور دارد.

با اين حال، وزیر خارجه ایران، گفت و گوی دو جانبه سياسی با آمریکا را امری جداگانه دانست و گفت که تصميم در این مورد تنها با رهبر جمهوری اسلامی است.

روز یکشنبه روزنامه فایننشیال تایمز، چاپ لندن از قول سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه خبر داد که تماسهای غیر رسمی میان ایران و آمریکا بر قرار است.

به گفته فایننشیال تایمز مسکو از برقراری تماس مستقیم میان ایران و آمریکا استقبال می کند. یک مقام ارشد بریتانیایی نیز به این روزنامه گفته که مذاکرات مستقیم بین ایران و آمریکا ضروری است چرا که به گفته این مقام بریتانیایی شاید نیاز باشد، آمریکا به ایران تضمین دهد که به دنبال تغییر رژیم ایران نیست.

روزنامه نيويورک تايمز نیز پیشتر به نقل از چند مقام‌ ناشناس در دولت باراک اوباما نوشت که آمريکا و ايران برای مذاکره رو در رو بر سر برنامه هسته‌ای ايران به توافق رسيده‌اند. هر چند که اين گزارش از سوی ايران و سخنگوی کاخ سفيد تکذيب شد. محمود احمدی نژاد، روز ۱۸ آبان ماه با اعلام این که پرونده هسته‌ای ايران تبديل به يک موضوع سياسی شده گفت که این مسئله بايد در رابطه بين ايران و آمريکا حل و فصل شود.
XS
SM
MD
LG