لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

آیا تهران برای مذاکره جدید «نرمش قهرمانانه» می‌کند؟ | زنگنه: تحریم آمریکا لغو شود، فضا تغییر خواهد کرد


بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته است که این کشور تا زمانی که تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی لغو نشوند، «آمادگی مذاکره» ندارد. این نخستین نشانه از مقامات جمهوری اسلامی برای مذاکره احتمالی با ایالات متحده، یکسال بعد از فشار حداکثری واشنگتن است.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شد. پس از خروج از توافق، در دو نوبت تحریم‌های گذشته علیه ایران را بازگرداند.

توافق هسته ای موسوم به برجام در سال ۹۴ در حالی امضا شد که دو سال قبل از آن آیت الله خامنه‌ای، مذاکره را به «نرمش قهرمانانه» تعبیر کرد و پس از آن مقامات دولت با آمریکا و دیگر کشورها توافق هسته ای کردند.

ایالات متحده در چند هفته اخیر پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط را به ایران داده اما رهبران جمهوری اسلامی آن را رد کردند.

وزیر نفت جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی با شبکه سی‌ان‌بی‌سی، با اشاره به تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، گفت تا زمان لغو این تحریم‌ها، جمهوری اسلامی آمادگی مذاکره ندارد.

زنگنه گفته است که با لغو تحریم‌ها از سوی ایالات متحده «فضا تغییر خواهد کرد» و پس از تغییر فضا، می‌توان «کارهای زیادی» انجام داد.

ایالات متحده می‌گوید که هدف تحریم‌های ایران، بازگرداندن جمهوری اسلامی به میز مذاکره است. ایالات متحده خواستار توقف برنامه موشکی، هسته‌ای و حمایت تهران از تروریسم است.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که آماده گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق جامع است. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را رد می‌کنند.

تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر به شدت افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی در تاریخ ۳۰ خرداد/۲۰ ژوئن یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی در منطقه خلیج فارس سرنگون کرد، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده شواهد حمله ایران به نفتکش ها در دریای عمان و همچنین حمله به پهپاد آمریکا در حریم بین المللی را به شورای امنیت سازمان ملل در ابتدای تیرماه گزارش کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما جمهوری اسلامی تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG