لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۷

انتقاد سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از سفر ظریف به دمشق: این بار رژیم ایران چقدر پول برای اسد فرستاده است؟


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به سفر وزیر خارجه ایران به سوریه و دیدار او با رئیس جمهوری این کشور، از کمک جمهوری اسلامی به دولت بشار اسد با پول مردم ایران انتقاد کرد.

مورگان اورتگاس دوشنبه یکم اردیبهشت در پیامی در توئیتر نوشت که رژیم ایران از سال ۲۰۱۲ تا کنون بیش از ۱۰ میلیارد دلار پول مردم ایران را به بشار اسد داده است.

او در ادامه این توییت که تصویر جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی و بشار اسد ضمیمه آن شده اضافه کرده است که باید دید «توجیه‌گر ارشد رژیم» امروز چقدر «پول غارت شده» به دمشق برده است.

خانم اورتگاس توییت دیگری نیز در همین زمینه اضافه کرد و نوشت: تنها سهم و مشارکت رژیم ایران در سوریه در خشونت و بی‌ثباتی بوده است. اگر این رژیم واقعا در مورد سلامت و امنیت مردم سوریه نگران بود، نیروهای سپاه پاسداران، حزب الله لبنان و دیگر نیروهای تروریستی مورد حمایت و تحت فرمان خود را از آن کشور خارج می کرد.

ایالات متحده در سالهای اخیر در پاسخ به انتقادات تهران درباره تحریم‌های آمریکا اعلام کرده است که جمهوری اسلامی در صورت رفع تحریم ها از پول خود برای کمک به رژیم اسد و شبه نظامیان نیابتی خود در لبنان، سوریه و عراق استفاده خواهد کرد نه کمک به مردم ایران.

مایک پمپئو در هفته‌های گذشته با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از سوریه، شبه نظامیان شیعه در عراق و حزب الله لبنان گفت که حکومت ایران حتی در میان بحران سلامتی در ایران نیز از این اقدامات خود دست بر نداشته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG