لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

نیویورک تایمز: آمریکا به تلافی حملات به عربستان در حال ارزیابی حملات سایبری علیه جمهوری اسلامی است


مرکز فرماندهی سایبری آمریکا زیر نظر پنتاگون اداره می‌شود
مرکز فرماندهی سایبری آمریکا زیر نظر پنتاگون اداره می‌شود

در پی حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، ایالات متحده در حال بررسی حملات سایبری احتمالی به ایران برای بازداشتن جمهوری اسلامی از اقدامات مشابه در آینده و جلوگیری از افزایش تنش در منطقه است.

نیویورک تایمز در مقاله ای نوشته است که پرزیدنت ترامپ برای پاسخگویی به جمهوری اسلامی در پی حملات به عربستان، همزمان با اعزام نیرو به عربستان و اعمال تحریم های تازه علیه جمهوری اسلامی، در پی طیفی از گزینه ها علیه ایران است.

مقامات دولت ایالات متحده، از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی می دانند. این حملات با استفاده از چندین پهپاد و موشک کروز صورت گرفته بود.

نیویورک تایمز نوشته است در حالی که فرماندهی سایبری آمریکا احتمالا در آینده حمله‌ای سایبری را علیه تاسیسات ایران، مانند پالایشگاه ها و مراکز استخراج نفت، تدارک خواهد دید، مقامات آمریکا در پی یافتن پاسخ این پرسش هستند که آیا فرستادن پیامی محکم به ایران از طریق حمله سایبری بدون این که ایران را به حملات گسترده تر برانگیزد، ممکن است؟

ایالات متحده پیشتر حملات ساییری را علیه تاسیسات جمهوری اسلامی تدارک دیده بود. از جمله خرداد امسال فرماندهی سایبری آمریکا حمله‌ای را به دستور پرزیدنت ترامپ و به تلافی سرنگون کردن یک پهپاد آمریکایی علیه تاسیسات موشکی ایران تدارک دید که موجب اختلال در سیستم پرتاب موشک در سامانه های ایران شد.

سناتور انگس کینگ، رئیس کمیسیون سایبری و عضو عضو کمیته اطلاعات نیروهای مسلح سنا، به نیویورک تایمز گفته است که حملات سایبری یک سلاح قدرتمند است و می تواند عامل بازدارنده باشد.

او با بیان این که حملات به عربستان باید پاسخ داده شود، گفت که این اقدام باید با بررسی تمام گزینه‌ها و در نظر گرفتن کاهش تنش در منطقه صورت بگیرد.

تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان سعودی روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG