لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

علاقه بیت آشور برای بازی در جام جهانی با ایران


استیون مهرداد بیت آشور
استیون مهرداد بیت آشور

استیون (مهرداد) بیت آشور درحال حاضر چند برنامه در سر دارد که می خواهد اجرا کند. اول از همه این که می خواهد در تابستان، در بازی های جام جهانی برزیل، در تیم ملی ایران بازی کند.

با سیاست هم ابدا کاری ندارد. می گوید: «من فقط به فوتبال فکر کردم. فرصت بزرگی است، بخصوص این که آدم در صحنه بین المللی بازی کند.»

نکته دوم هم این که او درعرصه فوتبال «مزدوری» نمی کند. اگر فوتبال آمریکا هم با همان حرارت ایران از او خواسته بود که برایشان بازی کند، خوشحال می شد که همین جا بماند و بازی کند. اما هرگز این پیشنهاد به او داده نشد.

استیون متولد سان خوزه کالیفرنیای آمریکاست. پدر و مادرش ایرانی هستند. او می گوید: «کاش شرایط برابر بود و همزمان هر دو تیم به سراغ شما می آمدند. اما حیف که این اتفاق هزگز نمی افتد.»

البته خودش می گوید تصمیم به بازی در تیم ملی ایران منحصرا به فوتبال مربوط می شود، اما دیگران می گویند در این تصمیم سیاست هم دخالت دارد.

برهان اسکوروچی سردبیر یک برنامه رادیویی فارسی زبان در سان خوزه می گوید: وقتی یک ایرانی-آمریکایی می گوید می خواهد به کشور زادگاه پدر و مادرش خدمت کند، احساس بدی به شنونده دست می دهد. اما همه ایرانیان این نظر را ندارند.

کیومرث حجتی که وبسایت پارس تایمز را در جنوب کالیفرنیا، به جامعه ایرانی های ساکن در آن منطقه اختصاص داده می گوید: «بیشتر رهبران جامعه ما ایرانی ها در لس آنجلس، به شدت با هر نوع رابطه فردی ایرانی ها با حکومت ایران مخالف هستندو می گویند این کار، مشروعیت دادن به رژیم جمهوری اسلامی است. اما در همان حال سازمان های سراسری که مقرشان در شهر واشنگتن است، موافق چنین روابط و گفتگوهایی هستند.»

استیون (مهرداد) می خواهد هر طور که شده، دربازی های جام جهانی ۲۰۱۴ بزریل - که از روز ۲۲ خرداد ماه (۱۲ ژوئن) آغاز خواهد شد - بازی کند، چون این آخرین فرصت برای اوست.

او می گوید «این بزرگترین صحنه جهانی است. بهترین بازیکنان در آنجا هستند. من از بچگی درر ویای چنین روزی بودم. واقعا فوق العاده است که فرصت حضور در آنجا را داشته باشی.»

بیت آشور پیشتر در لیگ برتر سراسری ستارگان فوتبال، در «جام سپید» ونکوور کانادا، در دفاع راست بازی می کرد. البته هنوز حضور او در تیم ملی ایران برای بازی در برزیل قطعی نیست.

تیم ملی فوتبال ایران تا زمان بازی دربرزیل ۳ بازی دوستانه خواهد داشت. هرچند بیت آشور در ماه اکتبر گذشته در جام آسیایی بازی کرده، اما هنوز تضمینی برای شرکت او در بازی های برزیل وجود ندارد.

آنچه که به سود او کار می کند، پشتوانه آمریکایی او و بازی های قبلی اش در لیگ برتر است. کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران نیز در لیگ برتر بازی کرده و او بود که بیت آشور را به تیم ملی دعوت کرد.

امید نمازی دستیار مربی تیم می گوید ۳ سال پیش با آمدن کی روش به ایران فهرستی از بازیکنان ایرانی خارج از کشور تهیه کرد که دانیل داوری و اشکان دژاگه، بازیکنان ایرانی-آلمانی، رضا قوچان نژاد هلندی-ایرانی و امید نظری ایرانی-سوئدی، از آن جمله اند.

نمازی می گوید ابتدا مقاومت هایی صورت می گرفت، اما وقتی این بازیکنان توانایی های خود را نشان دادند، با استقبال ایرانی ها روبرو شدند. بیت آشور در این باره می گوید: بعد از ۱۰ دقیقه، همه مثل برادر با من رفتار کردند؛ این بخشی از فرهنگ ایرانی است.

او از ۵ سالگی به بعد، ایران را ندیده، اما فرهنگ ایرانی را به سرعت گرفت. می گوید فرهنگ بخشی از وجود شماست؛ می دانید پدر و مادرتان آنجا به دنیا آمده اند. من هم خیلی راحت فکر می کنم پیوندهایم با ایران بسیار محکم است.

ادوارد بیت آشور، پدر استیون (مهرداد)، در «سیلیکون ولی» به عنوان مهندس در شرکت اپل کار می کرد و حالا بازنشسته شده است. او هم، زمانی در تیم فوتبال سانفرانسیسکو بازی می کرد.

مادرش پری هنوز هم سنت های ایرانی را پاس می دارد.

نمازی، دستیار کی روش، ابراز امیدواری می کند که استیون (مهرداد) بیت آشور برای تیم ملی ایران در بازی های جام جهانی برزیل بازی کند؛ خودش هم می خواهد در یک عرصه بین المللی توپ بزند و نشان دهد تا چه اندازه توانایی دارد.
XS
SM
MD
LG