لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

همزمان با تشدید فشار بر جمهوری اسلامی؛ فرمانده جدید سپاه از گسترش قلمرو می‌گوید


در حالی که ایالات متحده سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است و در دو هفته اخیر فشار بر جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است، فرمانده جدید سپاه پاسداران گفته که این نهاد نظامی در پی افزایش توسعه قلمرو خود در نقاط مختلف جهان است.

ایالات متحده در سه هفته اخیر ابتدا سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد و این هفته معافیت خرید نفت از جمهوری اسلامی را برداشت. آمریکا می گوید هدف این فشارها بر تهران، دست برداشتن جمهوری اسلامی از اقدامات مخرب در منطقه و جهان، توقف برنامه موشکی و هسته‌ای و روی آوردن به تعامل سازنده با دنیا است.

در مقابل، حسین سلامی فرمانده جدید سپاه پاسداران در مراسم معارفه خود، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت گفت: «ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد.»

این سخنان در حالی است که سپاه پاسداران در هفته‌های گذشته از سوی دولت آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفت.

پرزیدنت ترامپ در بیانیه‌ای دلیل این اقدام را فعالیت‌های تروریستی سپاه و حمایت و سازماندهی تروریست‌ها توسط این نهاد نظامی دانست و گفت که این اقدام این پیام را به دیگر کشورها می دهد که در صورت همکاری با سپاه پاسداران در واقع با تروریست‌ها همکاری کرده‌اند.

دولت آمریکا همچنین در ادامه تشدید تحریم‌های جمهوری اسلامی، در روزهای اخیر معافیت‌های چند کشور از تحریم خرید نفت از ایران را لغو کرد.

حسین سلامی و تعداد دیگری از فرماندهان سپاه همچنین پس از تصویب قطعنامه ۱۷۳۷ شورای امنیت در دسامبر ۲۰۰۶، در فهرست تحریم‌های مربوط به تروریسم جهانی و سلاح‌های کشتار جمعی قرار گرفتند.

از سوی دیگر، اظهارات فرمانده جدید سپاه در حالی است که محسن سازگارا، تحلیلگر سیاسی، در گفت‌وگو با صدای آمریکا او را «سردار رجزخوان» نامید که فرمانده ای چون قاسم سلیمانی برای او «تره هم خرد نمی‌کند.»

نام حسین سلامی در طرح پیشنهادی کنگره آمریکا به منظور شفافیت دارایی کادر رهبری ایران وجود دارد و در صورت تصویب نهایی این طرح، دولت ترامپ ملزم می شود که با استفاده از امکانات مالی و منابع تحقیقی دولت ایالات متحده، دارایی شخصی کادر رهبری ایران، شامل مقامات و رهبران نظامی را علنی کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG