لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

نادر اسکویی در «صفحه آخر»: نیروهای نیابتی تحت فرماندهی سپاه قدس یک خطر جدی و آنی در منطقه هستند


نادر اسکویی، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک، در تشریح دلایل دولت آمریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی٬ تاکید کرد که با توجه به پایان داعش در سوریه و خطرآفرینی نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه٬ این اقدام در زمان مناسبی صورت گرفته است.

او همچنین نیروهای نیابتی تحت فرماندهی سپاه قدس را یک خطر جدی و آنی برای آمریکا و متحدانش در منطقه معرفی کرد.

آقای اسکویی روز جمعه ۲۳ فروردین در برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا گفت که دولت آمریکا با این اقدام به دنیا و به خصوص به متحدان خود پیام داد که این فقط دولت ایران نیست که درگیر اقدامات تروریستی است بلکه سپاه پاسداران فعالانه درگیر عملیات‌های تروریستی است و آن را ترویج می‌کند.

به گفته او، آمریکا این اقدام را انجام داد تا حمایت متحدان خود را در اقدام علیه سپاه داشته باشد.

مشاور پیشین وزارت دفاع آمریکا اضافه کرد: «از سوی دیگر دولت آمریکا با قرار دادن نام سپاه پاسداران به فهرست گروه های تروریستی در واقع زمینه حقوقی برای برخورد با افراد و شرکت هایی که با سپاه همکاری می‌کنند را فراهم کرده است.»

به گفته او، دولت آمریکا در واقع اعلام کرده است که هر فرد، شرکت یا نهادی که با سپاه پاسداران همکاری کند، یک جرم جنایی مرتکب شده است. این موضوع کار را برای دولت‌های دوست ایران، از جمله لبنان و عراق، نیز سخت می‌کند چرا که مثلا بانک‌های لبنانی دوست ندارند مهر همکاری با تروریسم به آنها بخورد.

آقای اسکویی معتقد است که این اقدام دولت آمریکا در زمان مناسبی انجام شده است چرا که با حذف نیروهای تندروی سنی، نیروهای نیابتی ایران در عراق و سوریه که وابسته به نیروی قدس سپاه هستند، تبدیل به خطری برای نیروهای آمریکا در منطقه می شوند.

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه توضیح داد که دلیل تمرکز بیشتر بر قاسم سلیمانی و نیروهای سپاه قدس حضور هزاران نیروی مسلح نیابتی است که تحت فرماندهی سپاه قدس در منطقه حضور دارند و خطری جدی و آنی برای آمریکا و متحدانش هستند.

او همچنین توضیح داد که سپاه پاسداران از سال های دور تا کنون نیروهای نیابتی خود در منطقه را برای کشتن سربازان آمریکایی تجهیز و حمایت مالی کرده است؛ از جمله انفجار در مقابل مقر نیروهای آمریکایی در لبنان که موجب کشته شدن ۲۴۰ سرباز آمریکایی شد و کار گذاشتن بمب های کنار جاده ای که موجب مرگ صدها سرباز آمریکایی در عراق شد.

به گفته آقای اسکویی سپاه به دلیل ایدئولوژی شدید ضد آمریکایی با هرکس و هر گروهی که بتواند خون آمریکایی‌ها را بریزد همکاری کرده و خواهد کرد. این کاری است که هیچ ارتشی در دنیا نمی‌کند، حتی ارتش ایران.

نادر اسکویی همچنین پیش بینی کرد که در آینده سفرهای قاسم سلیمانی به کشورهای منطقه کمتر خواهد شد و کنترل بیشتری بر فعالیت‌هایش صورت خواهد گرفت.

گفتگوی کامل مهدی فلاحتی با نادر اسکویی، پژوهشگر ارشد شورای آتلانتیک را اینجا ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG