لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

گزارش «صدای آمریکا» درباره نقش «قاسم سلیمانی» در عراق و سوریه


بخشی انگلیسی صدای آمریکا – مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در روزهای اخیر هنگامی که درباره گزینه های آمریکا برای مجازات ایران برای اقدامات مخربش در منطقه سخن می‌گفت، فرمانده سرشانس ایرانی را یک تروریست خواند.

آقای پمپئو یک روز پس از آنکه پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی آمریکا قرارد داد، با بیان اینکه «دست قاسم سلیمانی به خون آمریکائیان آلوده است» در گفت و گو با فاکس نیوز گفت که سپاه پاسداران بیش از ۶۰۰ آمریکایی را کشته است.

سپاه پاسداران، نیروی قدس خود به فرماندهی قاسم سلیمانی و نیروهای شیعه نیابتی خود در منطقه را برای توسعه نفوذ ایران در خاورمیانه و فراتر از آن، به کار می گیرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه، نقش آفرین اصلی پشت برنامه‌های نظامی ایران در منطقه و شکل دهی شبه نظامیان حزب الله لبنان، حوثی های یمن و شبه نظامیان شیعه در عراق بوده است.

قاسم سلیمانی که تجربه نظامی را در جنگ هشت ساله ایران و عراق به دست آورد، با ظهور داعش در عراق و سوریه فرصت اثبات توانایی نظامی خود را یافت. در حالیکه که سیلمانی بی‌سر و صدا به این مناطق رفته بود، تصاویری از او در خطوط مقدم جنگ منتشر شد.

بهنام بن طالب‌لو، پژوهشگر ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن دی سی، درباره قاسم سلیمانی گفت موفقیت های او در جنگ های عراق و سوریه به شدت مورد توجه رسانه‌های داخل ایران قرار گرفت. با این حال آقای طالب لو تاکید کرد که قاسم سلیمانی در این مدت از پشتیبانی شبکه روحانیون و افراد با نفوذ در حاکمیت بهره برد.

جاشوا لندیز، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه اوکلاهما هم معتقد است که قاسم سلیمانی وزن قابل توجهی در حکومت ایران پیدا کرده است. او با اشاره به حضور قاسم سلیمانی در کنار بشار اسد در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی، گفت که این موضوع نقش سلیمانی در جنگ سوریه را برجسته تر کرد.

اما لندیز معتقد است که حالا که سوریه به بازسازی از جنگ نیاز دارد، نقش قاسم سلیمانی کم رنگ تر می شود.

ضمن اینکه کارشناسان معتقدند قرار گرفتن نام سپاه پاسداران، از جمله نیروی قدس سپاه، در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده، چالش و دشواری بیشتری سر راه قاسم سلیمانی و نیروهایش برای نفوذ در خاورمیانه و فراتر از آن قرار می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG