لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

 دستیار لاریجانی عربستان سعودی را به «تصمیم شوک‌آور تهران» تهدید کرد


دستیار رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، عربستان سعودی را تهدید کرده است تا از همراهی با آمریکا دست بردارد.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس ایران در امور بین‌الملل در یک توئیت عربستان سعودی را تهدید کرد که اگر «همراهی» با آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران را متوقف نکند، باید منتظر «تصمیم جدید و شوک‌آور تهران» باشد.

این مقام جمهوری اسلامی هیچ توضیحی درباره «تصمیم شوک‌آور» نداده است.

تهدید عربستان سعودی از سوی این مقام جمهوری اسلامی در شرایطی است که روز گذشته شبکه تلویزیونی بلومبرگ در گزارشی اعلام کرده بود که عربستان در ماه گذشته میلادی تولید نفت خود را افزایش داده و جای سهم صادرات نفت ایران را گرفته است.

بنابر این گزارش صادرات نفت ایران به پایین‌ترین حد خود در ۲۹ سال گذشته رسیده است. آمریکا صنایع نفت ایران را تحریم کرده است.

از سوی دیگر پس از بالا گرفتن تنش بین ایالات متحده و ایران، یکبار کشتی ها در بندر فجیره امارات هدف خرابکاری قرار گرفتند و بعد به تاسیسات نفتی عربستان سعودی حمله شد.

خبرگزاری رویترز در این باره گزارش داده بود که شرکت بیمه نروژی معتقد است به احتمال زیاد سپاه پاسداران امکان حملات به نفتکش ها و کشتی های تجاری در نزدیکی بندر فجیره را فراهم کرده است.

همچنین یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرده بود که ایالات متحده، ایران و گروه‌های نیابتی آن را بابت خرابکاری نفتکش‌های در بندر فجیره امارات متحده عربی و حمله راکتی به عراق مقصر می‌داند.

عربستان سعودی و آمریکا به همراه تعدادی دیگر از کشورهای منطقه، دخالت های جمهوری اسلامی را عامل بی ثباتی در منطقه می دانند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG