لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۳

هم‌زمان با سفر پمپئو به عربستان| عادل الجبیر: ادامه سیاست‌های تهاجمی ایران باعث تحریم بیشتر می‌شود


«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی گفته است اگر جمهوری اسلامی به سیاست‌های تهاجمی خود ادامه دهد، با تحریم‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

عادل الجبیر در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی لوموند، با اشاره به این‌که عربستان سعوری خواهان جنگ نیست، گفته است که ادامه دادن سیاست‌های تهاجمی از سوی ایران، باعث افزایش تحریم‌ها علیه این کشور خواهد شد.

سخنان عادل‌الجبیر با سفر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متده، به عربستان سعودی هم‌زمان شده است. پمپئو برای دیدار با سران برخی متحدان ایالات متحده، به منطقه سفر کرده است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که تنش بین آمریکا و ایران در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

بعد از اینکه جمهوری اسلامی یک پهپاد آمریکا را بر فراز حریم بین المللی سرنگون کرد، روز جمعه رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که قرار بود به سه مکان در ایران حمله نظامی شود، اما تنها ده دقیقه قبل از حمله از این کار منصرف شد.

ایالات متحده خواستار نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حمله ایران به پهپاد آمریکایی و از افزایش تنش آفرینی جمهوری اسلامی در خاورمیانه شده است.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری بر ایران گذاشته و می گوید رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و دست از اقدامات تنش برانگیز، برنامه موشکی و کمک به تروریسم بردارد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرد که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است اما رهبر جمهوری اسلامی هرگونه مذاکره را رد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG