لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۳

آمريکائی مرتکب ترور ۳۱ سال پیش، دست تهران را در توطئه اخیر نمی بیند


آمريکائی مرتکب ترور ۳۱ سال پیش، دست تهران را در توطئه اخیر نمی بیند
آمريکائی مرتکب ترور ۳۱ سال پیش، دست تهران را در توطئه اخیر نمی بیند

نیویورک تایمز زیر عنوان "ظهور مجدد یک آمريکائی مرتکب قتل برای ایران در سال ۱۹۸۰ بمنظور اظهار نظر در باره توطئه انتسابی اخیر" می نویسد هفته گذشته هنگامی که وزارت دادگستری آمريکا اعلام کرد ماموری مخفی در مکزیک توطئه ایران برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را مختل ساخته است - که مستلزم استفاده از اعضای یک کارتل مکزیکی مواد مخدر و مزدورتوسط يک فروشنده اتومبیل های دست دوم بود - مقامات در تهران اتهامات عنوان شده را به عنوان داستانی خیالی رد کردند، و چند کارشناس آمريکائی سرشناس و متخصص در امور ایران نیز شک و ترديدهائی را مطرح ساختند.

اسکات پیترسون، يک خبرنگارکریسین ساینس مانیتور در ترکیه، با فردی تبادل نظر کرده است که می تواند چنین توطئه هائی را بشناسد: يک آمريکائی که در سال ۱۹۸۰ پس از انجام يک ترور سیاسی در حومه واشنگتن به نیابت دولت ایران، به ایران گریخت.

این قاتل پيشین، که پس از تولد دیوید تئودور بلفیلد نامیده می شد، در سال ۱۹۶۹و در پی گرویدن به اسلام نام خود را به داود صلاح الدین تغییر داده بود.

او در سال ۱۹۸۰ هنگامی که يک ماموریت دولت انقلابی ایران برای ترور يک مقام سابق در رژيم شاه را پذیرفت - که به حالت خود تبعیدی در شهر بتزدا در ایالت مریلند زندگی می کرد - يک محافظ امنیتی دفتر دیپلماتیک ایران در واشنگتن بود.

آقای صلاح الدین که هفته گذشته از خانه اش در حومه تهران تلفنی با کریستین ساینس مانیتور صحبت می کرد گفت شک دارد دولت ایران واقعا پشت سر توطئه انتسابی و مطرح شده توسط وزارت دادگستری آمريکا باشد.

شک و تردید آقای صلاح الدین نیز نظیر دست کم یکی از آمريکائیان سرشناس و متخصص در امور ایران بر پایه این ارزیابی استوار است که مقامات ایران می دانند انجام چنین تروری در واشنگتن - و نیز بمب گذاری در سفارتخانه ها در پایتخت آمريکا - به وقوع جنگی تمام عیار میان ایران و آمريکا منجر خواهد شد.

آقای صلاح الدین گفت "با تمامی سرو صداهائی که از این کشوربیرون می آید مقامات کاملا می دانند که از نظر نظامی هیچ مطابقتی با آمريکا ندارند، واین را حتی از نام خودشان هم بهتر می دانند".

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG