لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۱

تعهد پرزیدنت اوباما و ملک عبدالله برای واکنشی قاطع و متحد علیه توطئه ایران


تعهد پرزیدنت اوباما و ملک عبدالله برای واکنشی قاطع و متحد علیه توطئه ایران
تعهد پرزیدنت اوباما و ملک عبدالله برای واکنشی قاطع و متحد علیه توطئه ایران

آمريکا وعربستان سعودی متعهد شده اند در مورد توطئه ای که برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن به عواملی از دولت ایران نسبت داده می شود، واکنشی قوی و متحد را در سطحی بین المللی پیگیری کنند.

کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما و ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی روز چهارشنبه تلفنی صحبت کردند و اتفاق نظر داشتند که چنین توطئه ای نقش آشکار معیارهای بین المللی است و عهد کردند عوامل درگیر و مقصر را تعقیب کنند.

ایران اتهام های وارده را تکذیب کرده است. ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران روز چهارشنبه اظهارات علی آهنی معاون وزارت امورخارجه را نقل کرد که این توطئه را يک سناریوی پوچ خواند و از عربستان سعودی خواست مراقب تلاش های آمريکا برای خرابکاری در مناسبات کشورهای منطقه باشد.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا می گوید اين توطئه خنثی شده معرف تشدید اقدام های خطرناک و سابقه دار ایران در استفاده از خشونت های سیاسی و حمایت از تروریسم است. خانم کلینتون گفت آمريکا با متحدان بین المللی خود برای منزوی ساختن و زیر فشار گذاشتن بیشتر دولت ایران، همکاری خواهد کرد.

اين واکنش تند يک روز پس از آن ابراز می شود که وزارت دادگستری آمريکا اعلام کرد منصور ارباب سیار، ایرانی دارای تابعیت آمريکا و غلام شکوری، عضو يک واحد ويژه نظامی ایران را به توطئه برای حمله ای انفجاری با بمب به عادل الجوبیری سفیر عربستان سعودی متهم و تحت تعقیب قرار داده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید اعضای ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب ایران را، که يک واحد ويژه عملیات در خارج از ایران است، در توطئه دخیل و درگیر داست. وی گفت موارد کشف شده حائز اهمیت است و افزود واشنگتن در واکنش به اين توطئه هیچ گزینه ای را منتفی نمی داند.

در همین حال آمریکا شرکت هواپیمایی ماهان را يک حامی فعالیت های مرتبط با امور تروریستی تهران شناخت. اين تصمیم، اتباع آمريکا را از هرگونه معامله مالی و تجاری با شرکت هوایی ماهان منع می کند و دارایی های این شرکت را در حوزه قضایی آمريکا، راکد و مسدود می سازد.

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمريکا توطئه ترور را اقدامی تنفر آمیزتوصیف کرد و گفت ایران باید جوابگو باشد.

وزارت امورخارجه آمريکا، با توجه به اتهامی که علیه اين دو ایرانی عنوان شده است، به اتباع آمريکا در سراسر جهان در مورد احتمال عملیاتی ضد آمريکایی هشدار داده است و می گوید این توطئه می تواند گویای آن باشد که دولت ایران ممکن است فعالیت های تروریستی بیشتری را در نظر داشته باشد.

پرزیدنت اوباما پس از دیدار امروز (پنجشنبه) خود با رییس جمهوری کره جنوبی طی سخنانی گفت:
کشف توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا حادثه ای است که نشانگر رفتار خطرناک جمهوری اسلامی ایران است. واکنش ما در درجه اول این خواهد بود که افرادی را که نامشان در کیفرخواست آمده است تحت تعقیب کیفری قرار دهیم، و در درجه دوم شدیدترین تحریم ها را علیه ایران وضع کنیم و جامعه جهانی را به نحوی تجهیز کنیم تا ایران هر چه بیشتر به انزوا کشیده شود.

آقای اوباما گفت روشن است که افرادی در دولت ایران از این توطئه، که الگوی خطرناکی از رفتار ایران است آگاه بوده اند. وی در ادامه سخنان خود گفت: ما در واکنش به این حادثه همه گزینه ها را روی میز داریم و فشارهایی را بر ایران وارد خواهیم آورد تا ایران رفتار خود را تغییر دهد و به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

آمریکا اطمینان می دهد جمهوری اسلامی که بهای رفتار خود را خواهد پرداخت.

اگر چه توطئه ترور به طور مستقیم آمریکا را هدف قرار نداده و عربستان هدف اصلی بوده است، اما قرار بر این بود این حادثه در خاک آمریکا اتفاق افتد.

ایران در واکنش خود نسبت به حرکت ملت های عربی دو دوزه بازی می کند. به هر حال جامعه جهانی نگران رفتار جمهوری اسلامی ایران است.

XS
SM
MD
LG