لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۷

پنج نفر در آمریکا به «توطئه» برای خرید و فروش نفت تحریم شده ایران متهم شدند


وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن، اعلام کرد که پنج نفر در تگزاس و نیویورک به «توطئه» از طریق برنامه‌ریزی برای خرید نفت تحریم شده ایران و فروش آن به پالایشگاهی در چین، متهم شده‌اند.

به گزارش رویترز، از جمله این متهمان «دنیل دی‌لین» رئیس شرکت خصوصی «استاک رویالیست ال‌ال‌سی»، یک شرکت مستقر در تگزاس است که فروشنده حق اکتشاف نفت و گاز به سرمایه‌گذاران و گروه‌ها و موسسات خصوصی‌ است. دیگر متهمان نیز جنیو وانگ، رابرت تویتس، و نیکلاس جیمز فاکس، هر سه اهل دالاس و نیکلاس هووان از نیویورک هستند.

بنابر این گزارش نقض «اختیارات اقتصادی در شرایط اضطراری بین‌المللی» از دیگر اتهامات اعلام شده است. براین اساس که این متهمان از ژوئیه ۲۰۱۹ تا فوریه سال ۲۰۲۰ برای خرید و فروش نفت ایران به یک پالایشگاه چینی که نامش عنوان نشده، برنامه ریزی کرده بودند. این اتهامات همچنین دربرگیرنده نقض تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکاست.

بنابر این گزارش این پنج متهم برنامه ریزی کرده بودند که هر ماه دو کشتی را با استفاده از یک شرکت پوششی لهستانی به پالایشگاه چینی انتقال دهند.

پیش از این استیون منوشن، وزیر خزانه‌داری آمریکا، به چین و کشورهای اروپایی هشدار داده بود که در صورت خرید نفت ایران، تحریم می‌شوند.

مقام های وزارت خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا در آخرین اظهارنظرهای خود درباره تحریم های جمهوری اسلامی، آن را راهی برای پرهیز از جنگ با این رژیم در اوج تنش دو کشور دانستند.

دولت آمریکا بارها اعلام کرده است که جمهوری اسلامی درآمد خود را به جای اینکه برای بهبود معیشت مردم ایران صرف کند، در راه حمایت از گروههای تروریستی منطقه و اقدامات مخرب در دیگر کشورها صرف می‌کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG