لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

اظهارات متناقض دو وزیر دولت حسن روحانی درباره تحریم‌های آمریکا؛ از دکترای عبور از تحریم تا اعتراف به هوشمندی آنها


در حالیکه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود جمهوری اسلامی «در دور زدن تحریم ها دکترا دارد»، وزیر نفت ایران با رد ضمنی این نظر ظریف، از «سخت تر شدن دور زدن تحریم ها» در دور جدید تحریم های آمریکا خبر داده است.

بیژن نامدار زنگنه یکشنبه ۱۹ خرداد در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه آمریکایی‌ها در موضوع تحریم‌های هوشمند به «بلوغ» رسیده اند، آن را «شیطانی» دانست و گفت که آمریکا در دوره جدید راه‌های دور زدن تحریم ها را سخت‌تر کرده است.

اواخر اردیبهشت رویترز گزارش داد که فروش نفت ایران به یک پنجم کاهش پیدا کرده است و چندی بعد نیز گزارش شد که هند و ترکیه، از مشتریان عمده نفت ایران، خرید نفت ایران را متوقف کرده اند.

پیش از آن اما، وزیر امور خارجه ایران به خبرگزاری رویترز گفته بود: «همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد. در این زمینه دکترا داریم.»

دولت ایالات متحده که اعلام کرده است تا تغییر رفتار جمهوری اسلامی در منطقه و بازگشت به میز مذاکرات هسته ای فشار حداکثری بر ایران را ادامه می دهد، در روزهای گذشته با هدف قرار دادن صنایع پتروشیمی ایران، ۳۹ نهاد مرتبط با این صنایع را در فهرست تحریم‌ها قرار داد.

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

بنا به اعلام دولت آمریکا، جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

دولت پرزیدنت ترامپ در ماه‌های اخیر معافیت‌های موردی خرید نفت از ایران را نیز تمدید نکرد تا از فروش نفت ایران به طور کامل جلوگیری کند. مقام های جمهوری اسلامی پیشتر بارها از توانایی دور زدن تحریم ها و غیرممکن بودن تحریم کامل ایران سخن گفته بودند، حال وزیر نفت ایران اذعان کرده است که دور زدن تحریمها در دور جدید بسیار سخت شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG