لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

دیدگاه| ایران زیر فشارهای فزاینده اقتصادی کمر خم می‌کند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

روزنامه فایننشال تایمز در مقاله ای با عنوان «ایران زیر فشارهای فزاینده اقتصادی کمر خم می‌کند» با اشاره به مشکلات گسترده و رو به افزایش ایران می‌گوید پول ملی طی سال جاری نیمی از ارزش خود را از دست داده و تورم بیداد می‌کند وحتی طبقه متوسط تلاش می کند با افزایش قیمت مواد غذائی و کمبود و نیز گرانی بیش از حد سوخت در برخی شهرها دست و پنجه نرم کند.

ناآرامی ها و اعتراض های پراکنده ضدحکومتی همچنان ادامه دارد. از همه بدتر مشکلات شدید اقتصادی است که رو به افزایش گذاشته است. آمریکا با بازگرداندن تحریمها بر آن است که ایران در معامله هسته ای امتیازهای بیشتری بدهد و از مداخله های نظامی و سیاسی درکشورهای همسایه خاصه عراق، سوریه و لبنان دست بر دارد.

در این میان پیشنهاد گفتگوهای بدون قید و شرط رئیس جمهوری آمریکا با ایران بدان معنی است که راه های دیپلماسی به روی تهران کاملا بسته نشده است، اما حکومت ایران اکراه دارد در معامله هسته ای امتیازهای بیشتری بدهد و نمی خواهد متحدان منطقه ای در عراق، سوریه و لبنان را رها سازد.

با این همه، فشارها و اعتراض های داخلی ممکن است ایران را به ارزیابی دوباره در سیاستهایش وادار سازد. چنانچه حکومت به جای مداخله های جاه طلبانه در سایر کشورها به اصلاحات حیاتی در داخل بپردازد آینده بهتری در انتظار مردم ایران خواهد بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG