لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۸

دو روزنامه آمريکائی از ملايم شدن تحريم ها عليه ايران خبر ميدهند


دو روزنامه آمريکائی از ملايم شدن تحريم ها عليه ايران خبر ميدهند
دو روزنامه آمريکائی از ملايم شدن تحريم ها عليه ايران خبر ميدهند

سپاه پاسداران کماکان هدف تحريم هاست

وال استريت جرنال زير عنوان "آمريکا طرح تحريم عليه ايران را ملايم ميکند" به نقل از محافل آگاه می نويسد آمريکا از پيگيری شماری از اقدامات شديد عليه ايران منصرف شده است تا حمايت روسيه و چين را در مورد يک قطعنامه جديد شورای امنيت سازمان ملل متحد کسب کند.

در ميان مواد حذف شده از طرحی که آمريکا ماه گذشته برای متحدين عمده اش فرستاده بود تحريم هائی قرار داشت که هدف آنها جلوگيری از دسترسی تهران به خدمات بين المللی بانکی و بازارهای پولی، و نيز بستن حريم های بين المللی به روی ناوگان های حمل و نقل هوائی و دريائی ايران بود.

طرح جديد کماکان مراکز عمده قدرت در ايران، بخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف ميگيرد. اين طرح همچنين بسياری از تحريم های جاری، از جمله تفتيش و توقيف محموله های مورد ظن به مقصد ايران در آبهای بين المللی ، و منع دولت ها از عرضه کمک های مالی و يا اعتباری برای تجارت با ايران را تشديد ميکند.

لس آنجلس تايمز زير عنوان "غرب تحريم های پيشنهادی برای تحريم ايران را ملايم ميکند" به نقل از ديپلمات های آگاه می نويسد مقامات آمريکائی و اروپائی که تحريم های جديد عليه ايران را بررسی ميکنند برای رسيدن به يک توافق گسترده بين المللی در مذاکرات شورای امنيت سازمان ملل متحد تصميم گرفته اند بعضی از شديد ترين اقدامات را کنار بگذارند.

بخصوص مقامات آمريکائی و متحدين شان تصميم گرفته اند از هرگونه اقدام منجر به منع صادرات و يا واردات فرآورده های نفتی خودداری کنند، زيرا به اين نتيجه رسيده اند که چنين اقداماتی با مخالفت روسيه، چين و احتمالا بعضی ديگر از اعضای شورای امنيت مواجه خواهد شد.

ديپلمات ها ميگويند کشورها، بطور فردی، يا جمعی کماکان می توانند پس از تصويب تحريم ها در سازمان ملل متحد، محدوديت های صادراتی و وارداتی مورد نظر خود را عليه ايران وضع کنند.

يک مقام ارشد آمريکائی ميگويد منع نفتی به نوبه خود عواقبی نا مطلوب هم دارد. اين منع می تواند به مردم ايران لطمه وارد کند حال آنکه آمريکا اميدوار است مجازات های اقتصادی مشمول کادر رهبری ايران شود نه مردم عادی.

XS
SM
MD
LG