لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

آمريکا بانک مرکزی ایران را در کانون تحریم های جدید می گذارد


Iran US flags
Iran US flags

آمريکا عهد کرده است فشار به ایران را در واکنش به توطئه ای که در مورد ترور سفیر عربستان سعودی در آمريکا به تهران نسبت داده می شود بیشتر کند.

دیوید کوهن معاون وزارت خزانه داری آمريکا روز پنجشنبه با ارائه شهادتی کتبی و از پیش آماده شده به کنگره گفت آمريکا به تکمیل آنچه که وی راه هایی جدید و ابتکاری برای زیر فشار گذاشتن ایران و بانک مرکزی آن، از جمله تحريم های جدید توصیف کرد، ادامه می دهد. وی به کمیته بانکی سنای آمريکا گفت چنین اقداماتی ضمن تحمیل هزینه هایی گرانتر به ایران، آمريکا را نیز در مقابله با ایران از موقعیتی قوی تر برخوردار می کند.

وزارت دادگستری آمريکا روز سه شنبه منصور ارباب سیار، ایرانی دارای تابعیت آمريکا و درعین حال دارای گذرنامه ایرانی، و نیز غلام شکوری عضو نیروی قدس ایران را به توطئه برای ترور عادل الجوبیر سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم کرد.

کوهن توطئه انتسابی را نمونه ای واضح از تهدیدی توصیف کرد که به جاه طلبی های اتمی تهران محدود نمی شود.

وزارت خزانه داری آمريکا فعلا وضع تحریم هایی را علیه ارباب سیار و شکوری، و نیز سه مقام سپاه پاسداران انقلاب ایران اعلام کرده است.

آمريکا پیشتر نیز در واکنش به اقدام های ایران در عملیات غنی سازی اورانیوم و امتناع از همکاری با آژانس نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی، تحریم هایی علیه تهران وضع کرده بود.

آقای کوهن می گويد ثمربخشی این تحریم ها تا کنون موثربوده و ایران را با يک انزوای بی سابقه مالی و تجاری مواجه ساخته است.

وی گفت تحریم های فعلی جلب سرمایه گذاری های خارجی را برای ایران سخت و دشوار کرده است و موجب شده است تخمین درآمدهای نفتی آن کشور تا سال ۲۰۱۶ سالانه ۱۴ میلیارد دلار کاهش یابد.

ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آمیز است.

آمريکا پیشتر نیز در واکنش به اقدامات ایران در عملیات غنی سازی اورانیوم و امتناع از همکاری با آژانس نظارتی سازمان ملل متحد در امور اتمی، تحریم هایی علیه تهران وضع کرده بود.

آقای کوهن می گويد ثمربخشی این تحریم ها تا کنون موثربوده است.

XS
SM
MD
LG