لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

کاهش شدید صادرات نفت ایران | رویترز: ایران حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز نفت صادر می‌کند


گزارش ها حاکی از آن است که صادرات نفت ایران در یک ماه گذشته به شدت کاهش یافته و به یک صد هزار بشکه در روز رسیده است.

خبرگزاری رویترز سه شنبه هشتم مرداد گزارش داد که بر اساس اطلاعات یک منبع در صنعت نفت و اطلاعات نفتکش ها، صادرات نفت ایران در پی تحریم ها و افزایش تنش با بریتانیا و آمریکا به شدت کاهش یافته است.

سال گذشته رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که چون توافق هسته ای با ایران دسترسی ایران به سلاح هسته ای را کاملا از بین نمی برد و رفتارهای مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و تولید موشک هایبالیستیک ایران کاهش نیافته است، آمریکا از این توافق خارج می‌شود.

در پی آن، دولت آمریکا برای وادار کردن جمهوری اسلامی به تغییر رفتار، سیاست فشار حداکثری بر ایران و تحریم گسترده با هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران را در پیش گرفت.

رویترز به نقل از سارا وخشوری، تحلیلگر و از مدیران موسسه بین المللی انرژی «اس وی بی،» گزارش داده است که در ماه ژوئن صادرات نفت ایران حدود ۴۰۰ هزار در روز بود. خانم وخشوری گفت که می توان تخمین زد توان صادرات ایران در ماه اخیر(جولای) به حدود ۲۲۵ تا ۳۵۰ هزار بشکه در روز رسیده باشد. البته به گمان او مشخص نیست که ایران توانسته باشد با همین ظرفیت نفت فروخته باشد.

با این حال، رویترز به نقل از یک منبع که جریان صادرات نفت را پیگیری می کند گزارش داد که صادرات نفت ایران به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است. اطلاعات شرکت «رفینیتیو ایکون» هم عدد ۱۲۰ هزار بشکه در روز را نشان می دهد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر كارزار فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده است و مى گويد رژيم ایران باید مانند یک کشور عادی رفتار کند، از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، حمايت از تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز دست بردارد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

پرزیدنت ترامپ و وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده اند که آماده گفت و گوی بدون پیش شرط با مقام های ایران هستند اما آیت الله خامنه‌ای مذاکره با آمریکا را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG