لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۳

یک بازرگان اهل ترکیه به اتهام توطئه برای نقض تحریم ایران به ۲۷ ماه زندان محکوم شد


وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که یک بازرگان اهل ترکیه به اتهام نقض تحریم‌‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی به ۲۷ ماه زندان محکوم شده است.

در بیانیه که وزارت دادگستری آمریکا سه شنبه ۱۲ شهریور منتشر کرد آمده است که آقای «رشیت تاوان»، صاحب شرکت تجاری رامور در استانبول که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ اقدام به صدور تجهیزات تخصصی دریانوردی از آمریکا به ایران کرده بود، در یک دادگاه فدرال در میلواکی به زندان محکوم شد.

این بازرگان اهل ترکیه بهار امسال گناهکار بودن خود در نقض تحریم‌های آمریکا و صدور این تجهیزات ساخت ایالت ویسکانسین به ایران را پذیرفت.

این تجهیزات شامل موتورهای پرقدرت قایق، ژنراتورهای ویژه دریانوردی، و تجهیزات نیروی محرکه قایق‌های پرسرعت بود که شرکت آقای تاوان برای صدور آنها از طریق یک شرکت ایرانی به ایران اقدام کرد.

شواهد ارائه شده در دادگاه نشان داد که آقای تاوان از طریق شرکت مستقر در ایران برای استفاده از این تجهیزات در ساخت و توسعه نمونه‌های اولیه قایق‌های پرسرعت تهاجمی مجهز به موشک با افسران ایرانی همکاری کرده است.

قاضی در حکم خود اشاره کرد که اقدام شرکت آقای تاوان در نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، با صدور تجهیزاتی که به منظور برنامه نظامی خریداری شده بود، تهدید جدی علیه امنیت ملی آمریکا محسوب شد.

آمریکا جمهوری اسلامی را بزرگترین حامی تروریسم در جهان می‌داند و صدور تجهیزاتی که در صنایع نظامی هم کاربرد داشته باشد را به ایران ممنوع کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG