لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار یک گزاره‌برگ اعلام کرد هیچ‌یک از کمک‌های بشردوستانه به ایران تحریم نیست


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده گزاره‌برگی را در امور مرتبط با تحریم‌ها و ارسال خدمات بشردوستانه به ایران، ونزوئلا، کوبا، کره شمالی، روسیه، و اوکراین و به قصد شفاف‌سازی حقایقی را منتشر و تاکید کرد که هیچ‌یک از خدمات بهداشتی مربوط به کووید-۱۹ در فهرست تحریم‌ها قرار ندارد.

در این گزاره‌برگ که روز پنجشنبه ۲۸ فروردین توسط دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) منتشر شده، آمده است: «تمرکز برنامه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران بر جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به منایع مالی مورد نیاز [آن رژیم] جهت ادامه فعالیت‌های خشونت‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده‌اش در سراسر منطقه قرار دارد.»

بنا بر این گزاره‌برگ، هیچ‌یک از خدمات بشردوستانه از جمله پزشکی، درمانی، و اقلام کشاورزی در فهرست تحریم‌های ایران قرار ندارند. در این بیانیه همچنین تاکید شده است که علاوه بر معافیت‌های فعلی، تمام وسایل و تجهیزات کمک‌درمانی مرتبط با بیماری کووید-۱۹ از جمله دستگاه‌های تنفس مصنوعی، دستکش، ماسک، پوشش جراحی، دارو، و پوشش‌های محافظ صورت و چشم هیچ نیازی به کسب مجوز ندارند و می‌تواند به ایران فرستاده شود.

فهرست کاملی از دستورالعمل‌های صادره که مشخص می‌کند فرستادن هیچ‌یک از اقلام و کمک‌های بشردوستانه، از جمله غذا و دارو، به ایران تحریم نیست نیز در این گزاره‌برگ آمده است.

ایالات متحده آمریکا چندین مورد از زمان شروع بحران کرونا در ایران پیشنهاد فرستادن کمک‌های بشردوستانه برای مردم داده، ولی جمهوری اسلامی آن را رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG