لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۳

مدويديوف ميگويد تهران بهتر است عاقلانه رفتار کند و مردم ايران را به مصيبت نکشاند


مدويديوف ميگويد تهران بهتر است عاقلانه رفتار کند و مردم ايران را به مصيبت نکشاند
مدويديوف ميگويد تهران بهتر است عاقلانه رفتار کند و مردم ايران را به مصيبت نکشاند

واشينگتن پست زير عنوان "اوباما و مدوديوف پيمان تسليحاتی امضا کردند و ايران را زير فشار می گذارند" می نويسد آمريکا و روسيه روزپنجشنبه يک پيمان تاريخی و مهم ازنظر استراتژی را برای خلع سلاح اتمی امضا کردند و گفتند برای وارد ساختن فشاربه ايران درانصراف از بلندپروازی های اتمی اش ممکن است وضع تحريم هائی جديد ضروری باشد.

باراک اوباما و دميتری مدوديوف، روسای جمهوری آمريکا و روسيه اين پيمان را پس از مذاکرات راجع به امنيت اتمی ، برنامه اتمی ايران، و شورش در کشورآسيای ميانه ای قرقيزستان، که هر دو قدرت عمده در آنجا پايگاههای نظامی دارند، در جريان تشريفاتی امضا کردند که دريک قصرتاريخی پراگ برگزار شد.

اوباما گفت اين توافق به برودت در مناسبات ميان مسکو و واشينگتن پايان ميدهد، و پيامی قاطع می فرستد که اين دو قدرت دارای نود درصد تمامی تسليحات اتمی، تعهدات خود را در مورد خلع سلاح جدی ميگيرند.

اوباما گفت ما درشورای امنيت سازمان ملل متحد برای تصويب تحريم هائی قاطع عليه ايران همکاری می کنيم، و اقداماتی را که بی اعتنائی به NPT، پيمان منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی باشد، تحمل نخواهيم کرد.

اوباما افزود پيش بينی من اين است که ما قادرخواهيم بود تحريم هائی شديد و سخت راعليه ايران در بهار جاری وضع کنيم.

مدوديوف گفت وی متاسف است که واکنش تهران به پيشنهادهای راجع به برنامه اتمی اش سازنده نبوده است و شورای امنيت ممکن است مجبوربه وضع تحريم هائی بيشتر شود، اما تهران بهتراست هوشمندانه عمل کند و ومردم ايران رابه مصيبت نکشاند.

رئيس جمهوری روسيه گفت امروز ما در باره آنچه که شدنی، و آنچه که ناشدنی است، مذاکراتی صادقانه و روشن داشتيم، و افزود که فهرستی از محدوديت های مسکو را به به اوباما ارائه داده است.

سرگئی ريابکوف Sergei Ryabkov قائم مقام وزيرامور خارجه روسيه در مورد جزئيات اين فهرست توضيحی نداد اما به خبرنگاران گفت به عنوان مثال تحريمی کامل در مورد تحويل فرآورده های پالايش شده نفتی به ايران قابل قبول نيست زيرا به تمامی جامعه و تمامی جمعيت شوک عظيمی وارد ميکند.

واشينگتن تايمز زير عنوان "اوباما - مدوديوف پيمان استارت جديد را امضا کردند" می نويسد آقای اوباما و آقای مدوديوف بر تعهد خود به وضع تحريم هائی جديد عليه ايران در صورتی که جمهوری اسلامی به امتناع از تعليق در غنی سازی اورانيوم و آغاز مذاکره در باره برنامه اتمی اش ادامه دهد تاکيد گذاشتند.

آقای مدوديوف گفت جای تاسف است که ايران به بسياری از پيشنهادهای سازنده ای که جامعه بين المللی ارائه داده بود پاسخ نداده است وشورای امنيت سازمان ملل متحد ممکن است مجبور به اقدام شود. آقای اوباما نيز گفت آمريکا هيچگونه اقدامی از سوی ايران را که خطر مسابقه ای تسليحاتی در منطقه خاورميانه را در پی داشته باشد و به اعتبار جامعه بين المللی لطمه بزند تحمل نخواهد کرد.

لس آنجلس تايمز زير عنوان "اوباما ميگويد مذاکره با روسيه در باره پيمان تسليحاتی به همکاری نزديک تر در مورد ايران منجر شده است" می نويسد پرزيدنت باراک اوباما ميگويد مذاکرات منجر به امضای پيمان تسليحاتی با روسيه در عين حال همکاری نزديک تری را در مورد تحريم های عليه بلندپروازيهای اتمی ايران در بر داشته است

اوباما ميگويد وی و دميتری مدوديوف رئيس جمهوری روسيه می توانند با يکديگر صادق باشند و اين صداقت همکاری مشترک را برای منصرف ساختن ايران از پيگيری برنامه تسليحات اتمی ساده تر ميکند.

اوباما همچنين ميگويد پيمان تسليحات اتمی که وی و مدوديوف روز پنجشنبه در پراگ امضا کردند می تواند سرمشقی برای ايران و کشورهای ديگر باشد زيرا نشان ميدهد چگونه دو قدرت برتر اتمی به تعهدات بين المللی خود عمل ميکنند.

XS
SM
MD
LG