لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

روسيه در مورد ايران پيام هائی ضد ونقيض به آمريکا داده است


روسيه ميگويد فعلا اولويت با گفتگوست

* روسيه ميگويد تا رسيدن به مرحله اجتناب ناپذيری تحريم ايران راهی طولانی در پيش است

واشنگتن تايمز زير عنوان "روسها در مورد ايران پيام هائی متفاوت می فرستند" در گزارشی از مسکو می نويسد دولت روسيه روز سه شنبه به هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا در مورد آمادگی مسکو در توسل به تهديد برای تحريم هائی جديد بمنظور مقاعد ساختن ايران به انصراف از پیيگيری تسليحات اتمی علائمی ضد و نقيض ارائه داد.

واشنگتن تايمز می نويسد يکی از مقامات همراه خانم کلينتون به خبرنگاران گفت وی دلگرم از سخنان ماه گذشته آقای مدودوف رئيس جمهوری روسيه پس از ملاقات با پرزيدنت اوباما در نيويورک، که گفت توسل به تحريم ها ممکن است اجتناب ناپذير باشد، اميدوار بود بتواند از اقداماتی با خبر شود که روسيه برای اجرای آنها آمادگی دارد. اما آقای لاوروف وزير امورخارجه روسيه در جريان يک کنفرانس خبری مشترک با خانم کلينتون گفت تارسيدن به مرحله ای که توسيل به تحريم ها اجتناب ناپذير شود، فاصله ای بسيار طولانی وجود دارد . وی گفت در مرحله کنونی تمامی نيروها بايد صرف حمايت از روند تماس و گفتگو شود، و افزود ما معتقديم تهديد، تحريم، وتهديد به فشار در مرحله فعلی، اقدامی زيانبار است.

واشنگتن تايمز می نويسد تفاوت در نظرات آقای مدودوف و آقای لاوروف می تواند نشانه ای از تلاش رئيس جمهوری برای ارائه چهره ای قوی تر از خود در مورد سياست خارجی باشد، که بيشتر تحت الشعاع سياست های ولاديمير پوتين نخست وزير بوده است.

* ايران ممکن است تصميم بگيرد به جدائی طلبان مسلمان در قفقازيه کمک کند

نيويورک تايمز زير عنوان "روسيه ازگنگی و ابهام برای تقويت قدرت خود استفاده ميکند" می نويسد سفر دو روزه خانم کلينتون به مسکو با هدف تشويق روسيه به صحبت کردن قلطع در مورد تحريم ها عليه ايران در صورت امتناع تهران از همکاری در محدود ساختن برنامه اتمی اش بود. آقای مدودوف ماه گذشته هنگامی که گفت در بعضی موارد توسل به تحريم ها ممکن است اجتناب ناپذير شود، نظری حاکی از همگامی در باره چگونگی توسل به تحريم ها، در صورتيکه در غايت ضروری شناخته شود، ابراز داشت. اما آقای لاوروف روز سه شنبه وقتی که گفت روسيه معتقد است تحريم و تهديد به فشار دروضعيت فعلی زيانبار خواهد بود، ظاهرا اميدهای آمريکا را کم رنگ ساخت.

نيويورک تايز می نويسد ايران مسلح به اتم می تواند تهديدی برای مسکو باشد. در همين حال حمايت مسکو از تحريم ها می تواند قراردادهای عمده فروش، بخصوص در امور تسليحاتی و تکنولوژی اتمی را به خطر بياندازد. بدتر از همه ايران ممکن است تصميم بگيرد به جدائی طلبان مسلمان قفقازيه پنهانی کمک کند.

نيويورک تايمز می نويسد بعضی از مقامات آمريکائی معتقدند پيام های متفاوتی که از مسکو ميرسد حاصل فقدان هماهنگی در سطح بالاست. ديگران اين را بيشتر ناشی از بحث و جدل و عدم توافق در داخل دولت روسيه، و احتمالا حاصل رقابت هائی جناجی می بينند که آقای پوتين و آقای مدودوف را محاصره کرده اند.

* براک خواستار تحريم های شديد و ضرب الاجل دار عليه ايران شد

جروسلام پست زير عنوان"براک ميگويد ما بايد برای متوقف ساختن ايران هرگونه اقدامی را انجام دهيم" می نويسد اهود براک وزير دفاع اسرائيل روز سه شنبه در جريان ملاقات و گفتگوئی در پراک با جان فيشر نخست وزير چک گفت اسرائيل تمامی گزينه ها، از جمله اقدام نظامی را برای متوقف ساختن برنامه اتمی ايران حفظ ميکند.

جروسلام پست می نويسد آقای براک بعدا در ملاقات با بوگران کليچ وزيد امور خارجه چک خواستار وضع تحريم هائی شديد عليه ايران آنهم به گونه ای شد که با يک جدول زمانی همراه باشد.

جروسلام می نويسد آقای براک گفت ايران نه تنها اسرائيل، بلکه تمامی جهان را تهديد ميکند و گفت جامعه بين المللی بايد متحد و يکپارچه عليه اين تهديد عمل کند.

XS
SM
MD
LG