لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

وزير خارجه پيشين آمريکا دولت ايران را خطرناک اما ضعيف می بيند


وزير خارجه پيشين آمريکا دولت ايران را خطرناک اما ضعيف می بيند
وزير خارجه پيشين آمريکا دولت ايران را خطرناک اما ضعيف می بيند

کريستين ساينس مانيتور زيرعنوان «کاندوليزا رايس: ايران ضعيف است، افغانستان بهتر است، و تی پارتی برای آمريکا خوب است» متن مصاحبه کاندوليزا رايس، وزير امورخارجه پيشين آمريکا، با اوليويا وارد خبرنگار روزنامه تورنتو استار را نقل کرده است، که انتشار کتاب خاطرات خانم رايس با عنوان «مردم فوق العاده وعادی» انگيزه آن است.

خانم رايس در اين مصاحبه به پرسش های خانم وارد در باره اوضاع خانوادگی، بزرگ شدنش در دوران تبعيض های نژادی و جنسيت در مناطق جنوبی آمريکا، جنگ عراق، ايران، جنگ افغانستان، دنیای پس از حملات تروريستی يازدهم سپتامبر، قدرت چين، تی پارتی، و اوضاع جاری در واشنگتن پاسخ داده است.

خانم رايس در پاسخ اين سئوال که بعضی ها معتقدند جنگ عراق، خاورميانه را بی ثبات و ايران را در منطقه قوی تر کرده است می گويد من با اين نظرموافق نيستم. من درحاليکه راجع به برنامه تسليحات اتمی ايران بسيار نگرانم فکر می کنم ايران اکنون قدرتی ضعيف تر از هر زمانی ديگر پس از انقلاب است. پس از [انتخابات مورد اختلاف] ۲۰۰۹، آخوندها به جان هم افتاده اند و اقتصاد کشور زير سنگينی تحريم ها و تصميمات بد [پرزيدنت محمود] احمدی نژاد در حال غرق شدن است.

لس آنجلس تايمز نيز زير عنوان «کاندوليزا رايس: از بيرمنگهام تا واشنگتن»، مصاحبه خانم رايس با پت موريسون خبرنگار خود را چاپ کرده است که پاسخ های وزير امورخارجه پيشين آمريکا به پرسش های خانم موريسون درباره دنيای دوران وزارت او، بخشی از آن است.

خانم رايس پس از پاسخ به سئوالی درباره عراق، در جواب به اين سئوال که آيا ايران خطری بزرگ، يا خطری بزرگتر است می گويد ايران احتمالا در اين مقطع زمانی خطرناک ترين دولت جهان است. اما اين دولت به همان اندازه ای که خطرناک است، اساسا دولتی ضعيف است. دولتی است که پس از آنچه به سر مردم خودش در ژوئن ۲۰۰۹ آورد، به هيچ وجه مشروعيتی ندارد، و من فکر می کنم فشارها يا به تغيير در سياست های رژيم منجر می شود و يا موجب تغيير رژيم خواهد شد.

XS
SM
MD
LG