لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

سه سناتور جمهوریخواه از وزارت دادگستری آمریکا خواستار تحقیق درباره احتمال رابطه نایاک با جمهوری اسلامی شدند


از راست سناتور براون، کاتن و کروز.
از راست سناتور براون، کاتن و کروز.

سه سناتور جمهوریخواه در نامه ای به وزیر دادگستری آمریکا از او خواستند که درباره فعالیت های شورای ملی ایرانیان آمریکا موسوم به نایاک که به گفته آنها «مشکوک به لابی برای جمهوری اسلامی است»، تحقیق کند.

سناتور تام کاتن در بیانیه ای که سه شنبه ۲۴ دی منتشر کرد، نوشت، این نامه که به امضای سناتورها تد کروز و مایک براون نیز رسیده، خواستار بررسی نقض احتمالی قانون «ثبت آژانس‌های خارجی» توسط گروه نایاک شده است.

بخشی از نامه سناتورها آمده است:«به عنوان اعضای کنگره، از تلاش شهروندان و گروههای ذی نفع برای بهره گیری از حقوق قانونی خود در دادخواهى از دولت استقبال می کنیم. جامعه آمریکائیان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست و در واقع بخش فعالى از زندگی اجتماعى آمریکاست.»

در ادامه نامه آمده است: «اما ما نگران برخى از اين سازمان‌های هستیم كه به نظر مى رسد نماینده این جامعه هستند، به طور مشخص نایاک، اما ممکن است مشغول لابیگرى و انجام فعالیت‌های روابط عمومی با هماهنگی با جمهوری اسلامی ایران یا از طرف آن باشند.»

این نامه اشاره کرده است که «سند قانونی ثبت آژانس‌های خارجی»، افراد و آژانس هایی که به نمایندگی از یک کارفرمای خارجی در عرصه سیاسی و نيمه سياسى فعاليت می کنند را ملزم مى كند که رابطه خود با کارفرمای خارجی و دادوستدهای خود را در این رابطه به طور آشکار اعلام كنند.

این سه سناتور جمهوریخواه در ادامه نامه خود از وزیر دادگستری آمریکا مى‌خواهند كه بررسى كند تا ببيند كه آيا بايد نایاک براى احتمال نقض قانون ثبت آژانس های خارجی تحت بررسى قرار بگيرد تا از شفافیت های مربوط به تلاش خارجی برای تاثیرگذاری بر روند سیاسی در آمریکا اطمینان حاصل شود.

بر اساس آنچه که در وبسایت نایاک، شورای ملی ایرانیان آمریکا آمده است، این شورا یک سازمان غیرانتفاعی و غیرحزبی است که که متعهد به تقویت نقش و تأثیر آمریکایی های ایرانی‌تبار و کمک به شناخت بیشتر مردم ایران و آمریکا از یکدیگر است.

در این وبسایت همچنین آمده است : «جامعۀ ایرانی ـ آمریکایی و بنیادهای مهم آمریکایی بودجۀ نایاک را تأمین می‌کنند. نایاک هیچ گونه کمک مالی از دولت ایران یا دولت ایالات متحده دریافت نمى كند.»

واکنش نایاک

سه‌شنبه شب نایاک در یک بیانیه مکتوب گفت که «اتهامات تهمت آمیز سناتورها تام کاتن، تد کروز و مایک براون هیچ اساسى ندارد.»

در این بیانیه آمده است: نایاک و نایاک اکشن سازمانهاى آمریکایی مستقل هستند. ما از هیچ دولتی پول دریافت نمی‌کنیم، نماینده هیچ دولتی نیستیم و به شفافیت‌مان افتخار می‌کنیم. سازمانهاى معتبر آمريكايى، ايرانى آمریكايی‌هاى عادى و آمریكائيان مدافع صلح و حقوق مدنى بودجه ما را تامين مى كنند.

نایاک در پایان بیانیه خود نوشت: ما قویا این تصویر نادرست از کارمان را در پیشنویس عجولانه‌ سناتورها رد می‌کنیم. سازمان ما سال‌ها جلودار مخالفت با جنگ بوده که بازتاب موضع ضدجنگ اکثریت گسترده جامعه ایرانی-آمریکایی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG