لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۹

به نظر شما کدامیک باید عذرخواهی کنند: ایران یا آمریکا؟ آیا مشکل حل می شود؟


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در آستانه اولین سفرش به اروپا می گوید اگر آمریکا خواستار از سرگیری رابطه با ایران است، جمهوری اسلامی ایران "انتظار دارد قبل از احیای روابط دیپلماتیک، آمریکا از ایرانی ها عذرخواهی کند."

در حالی آقای روحانی "عذرخواهی" را شرط ایران برای از سرگیری روابط با آمریکا مطرح کرده که درسال های اخیر مادلین آلبرایت و هیلاری کلینتون، دو وزیر امورخارجه سابق آمریکا، درباره نقش آمریکا در سرنگونی دولت مصدق ابراز تاسف کرده اند.

روابط ایران و آمریکا از بعد گروگانگیری دیپلمات های آمریکا در تهران قطع شد.

دانشجویان موسوم به پیروان خط امام با اشاره به سابقه دخالت دولت آمریکا در سرنگونی دولت محمد مصدق در سال ۱۳۳۲، در سال ۵۸ به اتهام توطئه آمریکایی ها علیه انقلاب سال ۵۷، سفارت این کشور را اشغال کردند.

از آن زمان عدم رابطه دو کشور با فراز و فرود هایی همراه شد که اوج اختلاف دو کشور در ماجرای سقوط هواپیمای مسافربری ایران بر اثر شلیک موشک آمریکایی بود. با اینحال در ده سال اخیر ایران و آمریکا در موضوعاتی چون عراق و افغانستان با یکدیگر گفت و گوهایی داشته اند.

همچنین ایران و آمریکا در دو سال اخیر، در زمینه پرونده هسته ای، مذاکرات فشرده ای داشتند.

ایران و آمریکا لیست بلند بالایی علیه هم دارند:

ایران، آمریکا را به دخالت در سرنگونی دولت مصدق، حمایت از شاه در سرکوب معترضان، عدم حمایت از انقلاب، حمایت از صدام در جنگ، حمایت از دشمنان ایران در منطقه خاورمیانه، متهم می کند.

آمریکا هم موارد مشابهی دارد. جمهوری اسلامی ایران حقوق بشر را نقض می کند، علیه منافع آمریکا حملات نظامی کرده، گروه های تروریستی مثل حزب الله را حمایت می کند و از هر فرصتی برای ضربه زدن به آمریکا استفاده کرده است.

با این سابقه، شما چه فکر می کنید؟ به نظر شما آمریکا اگر عذرخواهی کند، مشکل رابطه دو کشور حل می شود؟

آیا آمریکا باید عذرخواهی کند؟ دو وزیر خارجه آمریکا در مورد کودتا علیه دولت محمد مصدق ابراز تاسف کرده اند، آیا جمهوری اسلامی ایران هم حاضر است بخاطر ۴۴۴ روز گروگان گرفتن دیپلمات های آمریکایی عذرخواهی کند؟

ماه پیش آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در چند سخنرانی پیاپی، هرگونه مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است. به نظر شما در صورت عذرخواهی احتمالی، آیت الله خامنه ای با از سرگیری رابطه دو کشور موافقت می کند؟

XS
SM
MD
LG