لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۴

تهران نگرانی آمریکا از حقوق بشر در ایران را رد کرد


Душ
Душ
تهران روزچهارشنبه موضع وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به تعداد موارد اعدام در ایران را رد کرد و آن را با «نگرشی سیاسی» دانست و گفت موضوع حقوق بشر به صورت «گزینشی» در مورد کشورها مطرح می شود.

جن ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده عصر دوشنبه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به وسعت اعدام ها در ایران، از تهران خواست حق برخوداری زندانیان، بویژه زندانیان سیاسی، از یک محاکمه عادلانه براساس قوانین بین المللی و قانون اساسی آن کشور را رعایت کند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به اظهارات خانم ساکی گفت «وزارت امور خارجه آمریکا با استناد به نام فردی درباره موضوع اعدام در ایران موضعگیری کرده که وی به جهت عضویت در گروه های تروریستی و مشارکت در اقدام تروریستی و کشتن افراد بیگناه مجازات شده است.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، خانم افخم در ادامه افزود «تداوم نگرش صرف سیاسی و گزینشی به این پدیده انسانی برای تامین اهداف و منافع، جای تاسف دارد.»

خانم ساکی همچنین گفته بود ایالات متحده در کنار بررسی راه های دیپلماتیک برای حل بحران هسته ای ایران، به حمایت از حقوق و آزادی های بنیادین مردم ایران ادامه می دهد.

سازمان عفو بین الملل هم که اوایل فروردین ماه از تعداد اعدام ها در ایران ابراز نگرانی کرده بود، پیش از اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی، روند محاکمه او را غیرعادلانه خواند و خواهان توقف فوری اجرای حکم شد. آقای خسروی روز سحرگاه یکشنبه اعدام شد.
XS
SM
MD
LG