لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۹

مایک پمپئو: تا وقتی ایران خشونت را کنار نگذارد، فشار اقتصادی تشدید خواهد شد


وزیر خارجه ایالات متحده در یک بیانیه،‌ با تکذیب ارسال پیام به ایران از طریق عمان تاکید کرد که تا وقتی حکومت ایران خشونت را کنار نگذارد «کارزار فشارهای اقتصادی علیه رژیم(ایران)»، تشدید خواهد شد.

بیانیه‌ مایک پمپئو روز شنبه یکم تیرماه در سه بند منتشر شد. آقای پمپئو در بخش نخست این بیانیه‌، ارسال پیام به ایران از طریق عمان را تکذیب و اعلام کرد: «پرزیدنت ترامپ پیامی برای گفت‌وگو با ایران از طریق عمان ارسال نکرد. موضع ما کاملا روشن است. ما در زمان مناسب مایل به تعامل با ایران هستیم.»

پیش از این نیز وزارت خارجه آمریکا ارسال پیام به جمهوری اسلامی از طریق عمان را تکذیب کرده و آن را «پروپاگاندای ایران» نامیده بود.

وزیر خارجه ایالات متحده در این بیانیه با اشاره به واکنش منفی جمهوری اسلامی به «دیپلماسی اخیر و تاریخی» شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، حمله به نفتکش ژاپنی در دریای عمان و سرنگونی پهپاد آمریکایی در «حریم هوایی بین المللی»، تاکید کرد «تا وقتی حکومت ایران خشونت را کنار نگذارد و دیپلماسی ما را با دیپلماسی پاسخ ندهد، انزوای دیپماتیک و کارزار فشارهای اقتصادی علیه رژیم (ایران)، تشدید خواهد شد.»

تنش میان ایران و ایالات متحده در هفته های اخیر با مورد هدف قرار گرفتن یک پهپاد آمریکا از سوی سپاه پاسداران تشدید شده است. پس از این حمله، ارتش ایالات متحده قویا ادعای ایران مبنی بر حضور پهپاد آمریکا در حریم هوایی ایران را رد کرد، اعلام کرده بود که این پهپاد در آسمان بین‌المللی مشغول پرواز بود.

این بار نیز وزیرخارجه ایالات متحده در بند دوم بیانیه اخیر به سرنگونی پهپاد آمریکا اشاره کرده و گفت که ایالات متحده نشان داده هیچ تردیدی وجود ندارد که ایران پهپاد آمریکا را در آب‌های بین‌المللی مورد هدف قرار داده‌است.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود که «نقشه‌های دستی» محمدجواد ظریف وزیرخارجه ایران درباره محل حمله به پهپاد اعتباری ندارد و «این دومین بار در هفته های اخیر است که ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را هدف قرار داده است.»

اشاره آقای پمپئو به پیام‌های توئیتری وزیرخارجه ایران است که با انتشار چند نقشه گرافیکی مدعی شده بود محل مورد هدف قرار گرفتن پهپاد آمریکایی «غیرقابل انکار» است.

مایک پمپئو همچنین در بند سوم این بیانیه خروج پرسنل آمریکایی از پایگاه هوایی بلد در عراق را تکذیب کرد و گفت که در دولت پرزیدنت ترامپ ایالات متحده بیش از هر زمان دیگری به حمایت از متحدان و شرکایش متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا در پایان این بیانیه تاکید که ایالات متحده به دنبال صلح و ثبات در خاورمیانه است و تصمیمات آمریکا در راستای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی و تسلیحات مربوط به آن و همچنین پیشگیری از تهدیدات «بزرگترین دولت حامی تروریسم» علیه آمریکا و منافعش در سراسر جهان است.

پمپئو گفت که رهبران جمهوری اسلامی می‌دانند حقیقت خطرناک است و به همین دلیل به خشونت و ارائه اطلاعات نادرست متوسل شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG