لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

آمریکا دو شرکت هواپیمایی را به خاطر نقش داشتن در فروش ایرباس به ایران تحریم کرد


به دنبال انتقاد یک مقام ارشد اسرائیل از آمریکا به خاطر جلوگیری نکردن از تحویل هواپیماهای ایرباس دست دوم به ایران، وزارت خزانه داری آمریکا شرکت الناصر للطيران در بغداد و شرکت «اسکای بلو برد» در امارات متحده عربی را به خاطر نقشی که در فروش هواپیماهای ایرباس به شرکت هواپیمایی ماهان داشتند تحریم کرد.

رئیس شرکت «اسکای بلو برد» که اهل سوریه است نیز تحریم شد.

به گفته وزارت خزانه داری آمریکا شرکت الناصر حداقل از ۲ سال پیش در صدد خرید ایرباس از فروشندگان اروپایی بود.

شرکت مستقر در امارات نیز برای ماهان هواپیما و قطعات آن را تدارک می دیده است.

​خزانه داری آمریکا می گوید شرکت ماهان در نقل و انتقال نیرو، سلاح و پول به سوریه و خدمات حمل و نقلی به حزب الله لبنان فعالیت می کند.

یک مقام ارشد اسرائیل چند روز پیش از واشنگتن به دلیل نادیده گرفتن خرید هواپیماهای دست دوم غیر نظامی توسط ایران انتقاد کرد و گفت این اقدام تحریم های آمریکا را نقض می کند.

خبرگزاری ایسنا روز ۲۱ اردیبیهشت به نقل از عباسی آخوندی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران گزارش داده بود تهران در سه ماه گذشته ۱۵ فروند هواپیمای مسافری دست دوم خریده است. او فروشنده هواپیماها را مشخص نکرد و در مورد چگونگی تحویل گرفتن آنها توضیحی نداد.

به گزارش رویتزر، یک مقام اسرائیلی که نخواست معرفی شود روز سه شنبه گذشته گفت اسرائیل از طریق منابع اطلاعاتی «از این نقض مهم تحریم ها پیش از آنکه اتفاق بیافتد آگاه شد.» او گفت «ما موضوع را با دولت آمریکا در میان گذاشتیم. متاسفانه، معامله انجام شد، و کوشش برای جلوگیری از آن به جایی نرسید.»

ممنوعیت دیرینه صدور قطعات یدکی هواپیما به ایران بر اساس توافق اتمی موقت بین تهران و قدرت های جهانی در اواخر ۲۰۱۳ کاهش یافت، اما تحریم های آمریکا فروش هواپیما را همچنان محدود نگاه می دارد.

XS
SM
MD
LG