لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

سنتکام از برخورد «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» سپاه پاسداران با یک هلیکوپتر آمریکایی خبر داد


لی‌کوپتر تهاجمی «ای‌اچ-۱زد وایپر» - آرشیو
لی‌کوپتر تهاجمی «ای‌اچ-۱زد وایپر» - آرشیو

آمریکا می‌گوید نیروی دریایی سپاه به صورت «غیرایمن و غیرحرفه‌ای» با یک هلی‌کوپتر تهاجمی آمریکایی برخورد داشته است.

سخنگوی بخش نیروی دریایی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) گفت هلی‌کوپتر تهاجمی «ای‌اچ-۱زد وایپر» نیروی دریایی آمریکا در شرایطی که در حال انجام عملیات‌های معمول بین‌المللی بود با رفتار غیرحرفه‌ای و غیرایمن سپاه در خلیج فارس روبرو شد.

این سخنگو در بیانیه‌ای گفت این واقعه روز چهارشنبه ۶ مهر و حدود ساعت ۷:۳۰ عصر به وقت محلی روی داد.

به گفته این سخنگو، کشتی‌های سپاه پاسداران در حین پرواز هلی‌کوپتر آمریکایی چندین بار به سمت آن نور لیزر تاباندند.

سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی ایالات متحده گفته است که این اقدام «خوشبختانه تلفات جانی» نداشته و به هلی‌کوپتر نظامی نیز آسیبی وارد نشده است.

بیانیه این سخنگو می‌گوید این اقدامات «یک نیروی دریایی حرفه‌ای نیست. این رفتار ناامن، غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جان (نیروهای) ایالات متحده و کشور شریک (آن) را به خطر می‌اندازد و باید فوراً متوقف شود.»

نیروی دریایی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که نیروهای دریایی هوشیار هستند و به پرواز، دریانوردی و عملیات در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد، ادامه خواهند داد و در امنیت دریایی منطقه را ارتقا می‌دهند.

این نخستین باری نیست که آمریکا خواستار توقف رفتارهای «غیرحرفه‌ای و غیرایمن» سپاه می‌شود.

در حالی که ایران و عربستان روابط خود را بهبود بخشیده‌اند برخی گزارش‌های اخیر، از جمله این بیانیه سنتکام، و حملات اخیر مرگبار حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران به نیروهای بحرینی در مرز عربستان با یمن، از بروز تنش‌‌های پراکنده حکایت دارد.

XS
SM
MD
LG