لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

مایک پنس: قاسم سلیمانی یک شیطان صفت و مسئول مرگ هزاران آمریکایی از جمله در حمله ۱۱ سپتامبر بود


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در بغداد، آن را تصمیم قاطع پرزیدنت ترامپ در برابر یک دولت حامی تروریسم خواند.

آقای پنس روز جمعه ۱۳ دی در یک رشته پیام توئیتری نوشت: «پرزیدنت ترامپ دیروز یک تصمیم قاطع گرفت و با از بین بردن یک شیطان صفت که مسئول مرگ هزاران آمریکایی بود، در برابر دولت حامی تروریست ایستاد.»

معاون رئیس جمهوری آمریکا با انتشار لیستی از اقدامات قاسم سلیمانی علیه نیروهای آمریکایی و متحدان آن در منطقه، این اقدامات را قساوت آمیز خواند.

از جمله موارد مورد اشاره آقای پنس کمک به « ۱۰ نفر از ۱۲ تروریستی که حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را در ایالات متحده انجام دادند» در سفر مخفیانه به افغانستان است.

او همچنین به ارائه سلاح و پرتابه های انفجاری پیشرفته به شورشیان عراقی و آموزش آنها برای حمله به نیروهای آمریکایی و ائتلاف اشاره کرد و قاسم سلیمانی را مسئول مستقیم مرگ ۶۰۳ سرباز و هزاران زخمی نیروهای آمریکایی دانست.

او در ادامه به اقدامات دیگر قاسم سلیمانی از جمله تلاش رژیم ایران به ترور سفیر وقت عربستان سعودی در آمریکا در سال ۲۰۱۱، هدایت عملیات حمله به پایگاه نظامی مشترک در کربلا در ۲۰۰۷ و کشتن ۵ سرباز آمریکایی، نظارت بر حمایت مالی و تجهیزاتی سپاه از طالبان در افغانستان برای حمله به نیروهای ائتلاف، هدایت توطئه بمب گذاری در ترکیه و کنیا در ۲۰۱۱ برای کشتن شهروندان بی گناه، حمایت از رژیم آدمکش اسد در سوریه و هماهنگی برای ارسال موشک و سلاح به یمن برای هدف قرار دادن مردم منطقه اشاره کرد.

معاون رئیس جمهوری آمریکا اضافه کرد که قاسم سلیمانی در حال طراحی نقشه حمله به دیپلماتها و نیروهای نظامی آمریکا بود.


در نخستین ساعات روز جمعه به وقت محلی، خودروی حامل قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس،‌ معاون فرمانده حشد الشعبی، و همراهان آنها در یک حمله هوایی در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکا مورد هدف قرار گرفت. وزارت دفاع آمریکا اعلام که این حمله به دستور پرزیدنت ترامپ و برای محافظت از پرسنل ایالات متحده صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG