لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۱۹

عمان و میانجیگری دیگر میان ایران و آمریکا


یک دانشمندایرانی که بیش از یکسال در کالیفرنیا به اتهام نقض تحریم های آمریکائی در بازداشت بود، امروز، جمعه، پس از آزاد شدنش، که به توصیف وزارت امور خارجه عمان حرکتی نوعدوستانه بود، وارد مسقط شد.

خبرگزاری رویتر، به استناد گزارشهای قبلی رسانه های ایران می گوید مجتبی عطاردی، استاد دانشگاه صنعتی شریف، برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی مجهز به تکنولوژی پیشرفته آمریکائی بازداشت شده بود.

تحریم های آمریکائی با برنامه اتمی پرسش برانگیز تهران ارتباط دارد که مقامات در ایران می گویند صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است، اما واشنگتن می گوید با هدف ساختن تسلیحات اتمی طراحی شده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه دولتی فارس آقای عطاردی روز شنبه به ایران باز خواهد گشت.

عمان، که یک کشور عربی متحد آمریکا در خلیح فارس است و ضمناً با جمهوری اسلامی ایران هم مناسبات حسنه ای دارد، پیشتر نیز به میانجیگری برای آزادی غربی های زندانی در ایران کمک کرده است.

بموجب اطلاعیه وزارت امور خارجه عمان، که توسط رسانه های محلی منتشر شد، مقامات این سلطان نشین برای تسریع در رسیدگی به پرونده عطاردی و بازگرداندن وی به کشورش، با مقامات آمریکائی همکاری کرده اند.
اطلاعیه می گوید عمان تا وقتی که آقای عطاردی به ایران بازگردد، مراقبت های پزشکی را برای او فراهم می کند، هر چند که اطلاعاتی بیشتر ارائه نمی دهد.

ایسنا، خبرگزاری دانشجوئی ایران اظهارات رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را نقل می کند که گفته است آزادی آقای عطاردی حاصل پیگیری های مستمر این وزاتخانه بود.

تلویزیون انگلیسی زبان ایران، روز هفتم ژانویه ۲۰۱۲ در وب سایت خود گزارش داده بود که آقای عطاردی روز هفتم دسامبر ۲۰۱۱ هنگام ورود به لس آنجلس به اتهام خرید تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی توقیف شده است.

ایران دو تبعه آمریکا را که به اتهام جاسوسی به هشت سال حبس محکوم کرده بود در سپتامبر ۲۰۱۱ آزاد کرد.

این دو جاش فتال و شان بائر بودند که همراه با سارا شورد، آمریکائی سوم، در سال ۲۰۰۹ هنگام کوهنوردی در مرز عراق با ایران توقیف شدند.
سارا شورد نیز در سپتامبر ۲۰۱۰ آزاد شده بود.
عمان در میانجیگری های منجر به آزادی این سه آمریکائی، که اتهام جاسوسی را تکذیب می کردند، نقش داشت.

در همین حال به گزارش خبرگزاری های ایرانی و بین المللی، آمریکا و ایران ماه آینده در یک مسابقه کشتی که در لس آنجلس برگزار می شود به مصاف یکدیگر می روند. این رقابت روز نهم ماه مه، پس از مسابقاتی سه جانبه میان تیم های ایران، آمریکا و روسیه انجام خواهد گرفت، که در نیویورک برگزار می شود.

طی ده سال گذشته این نخستین باری است که کشتی گیران ایرانی سفر به آمریکا را در برنامه خود دارند.

مسابقات نیویورک و لس آنجلس بخشی از تلاش های بازگرداندن ورزش کشتی به برنامه های المپیک است.

کمیته بین المللی المپیک در ماه فوریه پیشنهاد کرده است که کشتی جزو ورزش های اصلی در مسابقات سال ۲۰۲۰ گنجانده نشود، هر چند که مقاماتی دیگر با این تصمیم مخالفت کرده اند.
XS
SM
MD
LG