لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

اوباما مجددا به ايران پيشنهاد گشودن باب تماس و گفتگو داد


اوباما مجددا به ايران پيشنهاد گشودن باب تماس و گفتگو داد
اوباما مجددا به ايران پيشنهاد گشودن باب تماس و گفتگو داد

واشينگتن پست زير عنوان "پيشنهاد اوباما به ايران برای گشودن باب تماس و گفتگو" می نويسد پرزيدنت اوباما موضوع مذاکره با ايران را مجددا روز چهارشنبه قاطعانه در جلسه ای غيرمعمول در کاخ سفيد با خبرنگاران مطرح ساخت. پيام او اين بود که حتی در شرايطی که تحريم های سازمان ملل متحد تهران را زيرمنگنه فشارگذاشته است، وی مسيری را برای حل و فصل مسالمت آميز مسئله اتمی باز می گذارد.

پرزيدنت اوباما گفت بسيارمهم است برای ايرانيان مجموعه ای از اقداماتی را روشن کنيم که از ديدگاه ما برای آنکه نشان داده شود آنها دنبال تسليحات اتمی نيستند کافی تشخيص داده شود. او مثل گذشته اين احتمال را مطرح ساخت که آمريکا معامله ای را خواهد پذيرفت که به ايران اجازه ميدهد برنامه اتمی غير نظامی خود را تا جائی که با اقداماتی اطمينان برانگيزثابت کند بمب اتمی نمی سازد، حفظ کند.

تجديد باب تماس و گفتگو با ايران در عين حال شامل پيشنهادی در مورد مذاکرات راجع به افغانستان است. پرزيدنت اوباما گفت وی طرفدار مسيری جداگانه برای تبادل نظر در باره اين موضوع است، که هر دو طرف در جنگيدن با طالبان نفعی متقابل دارند. او توصيه کرد که در چارچوب تلاش حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان برای اتحاد و سروسامان دادن به روابط مجدد با طالبان، ايران نيزدر مذاکرات منطقه ای راجع به ثبات شرکت کند. وی گفت ايران بايد بخشی ازاين روند شود و می تواند شريکی سازنده باشد.

چرا اوباما در باره تماس و گفتگو با ايران صحبت ميکند آنهم در شرايطی که بسياری از تحليلگران خطرات و احتمال روز افزون برخوردی نظامی را به بحث و استدلال گذاشته اند ؟

مقامات دولتی به دو عامل استناد ميکنند: نخست اينکه تحريم های عليه ايران شروع به تاثيرگذاری کرده است، و تهران عملا بيشتر به مذاکره علاقمند است. دوم اينکه گزارش های اطلاعاتی آمريکا نشان ميدهد ايران در برنامه غنی سازی اتمی خود مشکلاتی فنی داشته است، که زمان بيشتری را برای ديپلوماسی فراهم می کند.

کاخ سفيد برای فرستادن پيام خود به تهران راهی غير معمول را برگزيد. گروهی کوچک از خبرنگاران همزمان با جلسه ای از کادر ارشد امنيت ملی، برای تشريح سياست های مربوط به ايران به کاخ سفيد دعوت شدند. تشريح کننده خود اوباما بود. بعدا يک مقام دولتی گفت رئيس جمهوری در نظر دارد توضيحات از پيش نوشته نشده بيشتری را دراين گونه جلسات غير رسمی مطرح کند.

اوباما گفت با خامنه ای يا احمدی نژاد در مورد گشودن باب مذاکرات هيچگونه تماسی مستقيم نداشته است، اما افزود مقامات ايران گفته اند ميخواهند مجددا، احتمالا در ماه سپتامبر، به مذاکرات ژنو با جمعی از کشورهای پيشرفته موسوم به گروه پنج بعلاوه يک ملحق شوند.

احساس اوباما در مورد درست بودن زمان ديپلماسی تا حدودی ناشی ازبه توصيف اوغرولندهائی در تهران است که تحريم ها آثاری عميق تر از آنچه مقامات ايران انتظار داشتند بجا گذاشته است. مقامات آمريکائی ميگويند اعتصاب ماه گذشته بازاريان در بازار تهران، که از اقتصاد آسيب ديده ناراضی اند، ونيز پيغام های اخيراز طريق کانال های مختلف در مورد تمايل مقامات ايران در بازگشت به مذاکرات، از جمله نشانه هاست.

يک مقام ارشد که پس ازرفتن اوباما از جلسه با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت تحريم ها اکنون به سبب ابزارهائی بهتر برای هدف گرفتن مقامات ايران، همکاری بيشتر متحدان آمريکا، و نيزبه سبب آسيب پذيری بيشترتهران، موثرتراست.

XS
SM
MD
LG