لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

اختیارات جدید فرماندهان نظامی در ایران


در آستانه سفر رییس جمهوری آمریکا به اسراییل، حساسیت ها نسبت به فعالیت هسته ای ایران افزایش یافته است.

از یکسو، باراک اوباما گفت همه گزینه ها برای ممانعت از دسترسی ایران به سلاح هسته ای، روی میز است و از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد فرماندهان نیروهای مسلح این کشور برای پاسخ فوری به تهدیدات، اختیارات جدیدی دریافت کرده اند.

مسعود جزایری، سخنگوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، امروز اعلام کرد، اختیارات جدیدی به فرماندهان نیروهای مسلح برای پاسخ فوری به تهدیدات داده شده است.
او نه به تهدیدات اشاره کرد و نه به اینکه چه کسی این اختیارات را به فرماندهان نظامی داده است.
در ایران، آیت الله خامنه ای، فرمانده کل قوا محسوب می شود و تصمیم گیری هایی اینچنینی، در اختیار اوست.

مسعود جزایری همچنین خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت «آقای اوباما، اشتباه نکن؛ ما هم همه گزینه هایمان روی میز است».

واکنش این مقام نظامی ایران، به این اظهارات رییس جمهوری آمریکاست که در آستانه سفر به اسراییل، در گفتگو با شبکه دو تلویزیون اسرائیل گفته بود "وقتی می گوییم همه گزینه ها روی میز است، یعنی همه گزینه ها روی میز است. مشخص است که آمریکا توانایی های زیادی دارد".
پرزیدنت اوباما همچنین گفته بود "ما فکر می کنیم ایران برای رسیدن به بمب اتمی بیش از یکسال زمان نیاز دارد".

این اولین بار است که رییس جمهوری آمریکا بطور مشخص از نزدیکی ایران به بمب اتمی سخن می گوید. پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی معروفش در سازمان ملل متحد، از نزدیک بودن ایران به تولید بمب اتمی سخن گفته بود.

آقای اوباما خوشبین است که فشار تحریم ها موجب شود ایران در مذاکرات با غرب بپذیرد که فعالیت هسته ای مشکوک خود را کنار بگذارد.

جامعه جهانی ایران را به تلاش برای ساخت بمب اتمی متهم می کند و مقام های تهران این اتهام را رد می کنند. با این حال اجازه بازرسی کامل نهادهای بین المللی از تاسیسات هسته ای را هم نمی دهند.

فعالیت های هسته ای مشکوک ایران بار دیگر در شرایطی به موضوعی حساس تبدیل شده است که ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است برای مقابله با تهدید کره شمالی و ایران، سیستم دفاعی خود را تقویت می کند.
همزمان مقام های آمریکایی به آسیا سفر کرده اند تا درباره تحریم های ایران و کره شمالی رایزنی کنند.

جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مذاکره کننده مشهور به پنج بعلاوه یک قرار است به زودی در قزاقستان به گفتگوی خود ادامه دهند.
XS
SM
MD
LG