لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

تهران در تلاش اثبات صلح آمیزی برنامه اتمی اش


در حالیکه برخی کشورها در مورد دستیابی جمهوری اسلامی ایران به بمب اتمی هشدار می دهند، مدیر اطلاعات ملی آمریکا می گوید ایران هنوز امکانات لازم برای تولید بمب اتمی را ندارد.

این نظر، با بروز مشکلاتی در نیروگاه هسته ای بوشهر و تمایل جمهوری اسلامی به ادامه مذاکرات با قدرت های جهان در گروه موسوم به "پنج به علاوه یک" همزمان شده است.

جیمز کلـِـپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا در گزارشی سالانه به کنگره این کشور گفت با اینکه در یک سال اخیر، ایران در زمینه هسته ای پیشرفت داشته اما هنوز نمی تواند اورانیوم غنی شده برای ساختن بمب اتمی را تولید کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آقای کلپر می گوید مواد هسته ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است و اگر ایران به سمت تولید بمب برود، "جامعه جهانی متوجه می شود".

در هفته های اخیر مقام های جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت های هسته ای خود سخن گفته اند. مدیر اطلاعات ملی آمریکا می گوید آنچه مسولان در ایران ادعا می کنند بیشتر برای امنیت و ژست داخلی است اما حکومت ایران برای تصمیم گیری درباره تولید سلاح هسته ای حتما "هزینه و فایده" را در نظر می گیرد.

دو هفته پیش، جمهوری اسلامی ایران و شش کشور مذاکره کننده به توافقاتی برای ادامه مذاکرات پیرامون فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی رسیدند.

جامعه جهانی، ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کند. در مقابل، جمهوری اسلامی ایران می گوید فعالیت اش صلح آمیز است، اما هنوز اجازه بازرسی کامل سایت های هسته ای را به بازرسان بین المللی نداده است.

فشار تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران موجب شده است تا مذاکرات آلماتی به نقطه ی توافق اولیه دو طرف تبدیل شود.
در هفته های اخیر، جمهوری اسلامی بیش از گذشته سعی کرده است فعالیت هسته ای خود را صلح آمیز نشان دهد. از جمله نماینده ایران در سازمان ملل متحد بر فتوای آیت الله خامنه ای درباره ممنوعیت تولید و استفاده از سلاح هسته ای تاکید کرد. پس از آن محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری ایران اعلام کرد ایران در سازمان ملل ثابت خواهد کرد که به دنبال بمب اتمی نیست.

اظهارنظر مدیر اطلاعات ملی آمریکا درباره ناتوانی جمهوری اسلامی در تولید بمب اتمی، در عین حال با بروز مشکلاتی در نیروگاه اتمی بوشهر همزمان شده است. هرچند که فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید مشکل این نیروگاه طبیعی ست و تا چند روز آینده رفع می شود.
XS
SM
MD
LG