لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

حرکات تهران سوء ظن اتمی غرب را قوی تر کرده است


حرکات تهران سوء ظن اتمی غرب را قوی تر کرده است
حرکات تهران سوء ظن اتمی غرب را قوی تر کرده است

نيويورک تايمز زير عنوان "ايران برنامه سوخت اتمی خود را زير حفاظ می برد" در گزارشی از واشنگتن می نويسد به گفته مقامات اطلاعاتی، ايران توليد سوخت اتمی خود را، که حائز بيشترين حساسيت است، به تاسيساتی نظامی و زير زمينی در حومه شهر مذهبی قم منتقل می کند، که به شدت از آنها دفاع می شود، و ايرانی ها اميدوارند در مقابل حمله هوائی، و حمله ای اينترنتی، که برنامه اتمی آنها را فلج کرد، آسيب پذيری کمتری داشته باشد.

فريدون عباسی، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، روز دوشنبه در باره اين انتقال، به صورتی کلی، با يک آژانس رسمی خبری ايران صحبت کرد. او با غرور و افتخار گفت که کشورش سوخت را به ميزانی به مراتب بيشتراز آنچه که برای يک رآکتور کوچک تحقيقاتی مولد ايزوتوپ های پزشکی در تهران ضروری است، توليد می کند.

اين واقعيت که ايران اعلام می کند توليدش بيش از نياز است، ظنّ و شک بسياری از مقامات اطلاعاتی آمريکائی و اروپائی را تقويت می کند که ايران در نظر دارد از اين سوخت برای توليد تسليحات، و يا آماده ساختن دانشمندان ايرانی برای توليد سوختی استفاده کند که قابليت استفاده در توليد بمب اتمی را داشته باشد.

آقای عباسی که سال گذشته از يک سوء قصد جان سالم بدر برد ضمن تشريح تاسيسات جديد در مصاحبه ای با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت يک پيشنهاد سال ۲۰۰۹،که براساس آن غرب می بايست به ايران در ازای پايان دادن به توليد سوخت، سوخت جديدی برای رآکتور کوچک تحقيقاتی بدهد، منتفی شده است.

در کاخ سفيد، تامی ويتور، يک سخنگوی شورای امنيت ملی، گفت برنامه ايران برای نصب وراه انداختن سانتريفيوژ ها درقم، در تاسيساتی که پرزيدنت اوباما و رهبران اروپائی وجود آن را دو سال پيش آشکار ساختند، نقض تعهدات ايران در مقابل شورای امنيت سازمان ملل متحد، و يک عمل ديگر تحريک آميز است.

آقای ويتور يادآوری کرد که ايران گفته است دسترسی بازرسان بين المللی به سانتريفيوژها، در چارچوب فعاليت های بازرسی آنان در ايران ادامه خواهد داشت، که احتمالا می تواند به کشف هر گونه انحرافی در استفاده از سوخت منجر شود. ايران تا کنون بازديدهای دوره ای بازرسان را مجاز دانسته است اما از ارائه اطلاعات در باره تاسيسات، و يا انجام مصاحبه با پرسنل آنها، امتناع می کند.

گزارشی که يافته های آژانس را در ايران به روز کند، قرار بوده است ظرف چند روز آينده منتشر شود.

XS
SM
MD
LG