لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

ظریف: محدودیتی برای مذاکره با آمریکا درباره برجام نداریم


در حالیکه دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای با ایران انتقادات شدیدی دارد، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که محدودیتی برای ایران در مذاکره با آمریکا و تیم جدید وزارت خارجه این کشور در چارچوب اجرای برجام وجود ندارد.

آقای ظریف روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا ضمن اعلام این موضوع گفت که وزارت خارجه هیچگاه نگفته است که برای اجرای برجام با کسی مذاکره نمی‌کند.

وزیر امور خارجه ایران با این حال گفت که تاکنون نیازی به ارتباط او با وزیر خارجه جدید آمریکا نبوده است اما اضافه کرد: «برای گرفتن مجوزهای اوفک مثل گذشته دوستان ما در وزارت خارجه با همتایان خود در وزارت خارجه و خزانه‌داری آمریکا ارتباط دارند، همچنین با اروپایی‌ها و کشورهای دیگر.»

او با بیان اینکه نشست دوره ای کمیسیون برجام همچون گذشته در سطح معاونان وزیران امور خارجه ایران و ۱+۵ برگزار می‌شود، گفت که وزیران تنها در صورت ضرورت جلسه برگزار می‌کنند.

سخنان آقای ظریف در مورد نبود محدودیت گفت و گو در مورد برجام در حالی بیان شده است که طی روزهای اخیر سوی جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس اعلام کرده بود که آقای ظریف با تلاش کرده با همتای آمریکایی خود تماس بگیرد. وزارت امور خارجه ایران این موضوع را تکذیب کرد.

از سوی دیگر، گفت و گو با آمریکا درباره اجرای برجام در حالی از سوی آقای ظریف بیان شده است که دولت جدید ایالات متحده از مخالفان جدی توافق هسته‌ای با ایران بوده و بارها از مذاکره مجدد درباره این توافق و تغییر آن سخن گفته است.

دولت جدید آمریکا همچنین در پی آزمایش موشکی اخیر سپاه پاسداران فهرست جدیدی از افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحت تحریم‌ قرار داد و به جمهوری اسلامی هشدار داد که بر خلاف دولت قبل، با ایران مهربان نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG