لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۱

کلينتون با ايران گرم گرفته است؟


کلينتون و متکی در ضيافت شام وزير امور خارجه بحرين
کلينتون و متکی در ضيافت شام وزير امور خارجه بحرين

فارين پاليسی (Foreign Policy) زير عنوان "آيا کلينتون با ايران گرم گرفته است ؟" در گزارشی از منامه پايتخت بحرين می نويسد هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا جمعه شب شام را فقط پنج صندلی دورتر از منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران صرف کرد، و هرچند که کلينتون و متکی با يکديگر صحبتی نکردند، يا به هم دست ندادند، سخنرانی کلينتون به وضوح لحنی گرم تر نسبت به ايران داشت - آنهم درست سه روز قبل ازجلسه آتی ايران و کشورهای ۵+۱ در ژنو در باره برنامه اتمی تهران.
خانم کلينتون در جريان سخنرانی افتتاحيه اجلاس امنيتی موسوم به گفتگوی منامه، مستقيما نماينده ايران را خطاب قرار داد و گفت "هفته آينده در ژنو نمايندگان ۵+۱ با نمايندگان کشور شما ملاقات می کنند، که نخستين ملاقات پس از جلسه اکتبر ۲۰۰۹ است. ما اميدواريم پس از اين ملاقات، با رعايت حسن نيت، شاهد همکاری سازنده ای در ارتباط با برنامه اتمی شما باشيم. قريب دو سال پيش پرزيدنت اوباما صميمانه به دولت شما پيشنهاد برقراری تماس و گفتگو داد. ما کماکان به چنين تماس و گفتگوئی پای بنديم."
خانم کلينتون سپس با تاکيد بر مواردی که می تواند به پيشرفت و نتيجه بخشی مذاکرات بيانجامد، بجای تکرار فهرست طولانی نگرانی های جامعه بين المللی از رفتار ايران، به صحبت در باره حق ايران در مورد داشتن يک برنامه صلح آميز اتمی پرداخت. خانم کلينتون گفت "موضع جامعه بين المللی روشن است. شما از حق داشتن يک برنامه صلح آميز اتمی برخورداريد، اما اين حق با يک مسئوليت منطقی نيزهمراه است و آن اينکه شما از پيمانی که امضاء کرده ايد پيروی کنيد، و نگرانی های جامعه بين المللی را از فعاليت های اتمی خود کاملا برطرف سازيد. ما مصرانه از شما خواستار چنين انتخابی هستيم. ... ما مصرانه به شما توصيه می کنيم اعتماد جامعه بين اللملی را بخود بازگردانيد و به تعهدات بين المللی خود عمل کنيد."
خانم کلينتون آنگاه ضمن تجليل از ايران به عنوان جايگاه يکی از بزرگترين تمدن های جهان يادآورشد که گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی نشان می دهد ايران هنوز قصد خود را در پيگيری راه حلی مسالمت آميز برای برنامه اتمی بحث انگيزش روشن نکرده است. خانم کلينتون گفت "ما پيشنهاد برقراری تماس و گفتگو را، با محترم شناختن حق حاکميت، و ملاحظه منافع شما، دنبال می کنيم - ضمن آنکه قويا به دفاع ازامنيت و منافع بين المللی در منطقه خليج فارس برخوردار از صلح و کاميابی نيز پای بنديم".
هنگامی که از خانم کلينتون پرسيده شد از مذاکرات هفته آينده در ژنو درانتظار چه نتيجه ای است گفت "به اعتقاد من اين بيشتربه ايرانی ها بستگی دارد".

XS
SM
MD
LG