لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

تهران می گويد مذاکرات اتمی با شش قدرت جهان در ترکيه در فضائی مثبت شروع شد


تهران می گويد مذاکرات اتمی با شش قدرت جهان در ترکيه در فضائی مثبت شروع شد
تهران می گويد مذاکرات اتمی با شش قدرت جهان در ترکيه در فضائی مثبت شروع شد

نمايندگان ايران و شش قدرت جهان در ترکيه برنامه پرسش برانگيز اتمی تهران را به بحث و تبادل نظر گذاشته اند. شش قدرت جهانی در اين مذاکرات دو روزه را پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد، و آلمان تشکيل می دهند، که به گروه ۱+۵ مشهورند.

مقام های ايرانی می گويند مذاکرات در فضائی مثبت شروع شد، هرچند که ايران از هرگونه بحثی درباره تعليق در غنی سازی اورانيوم امتناع کرده است.

مارک تونر (Mark Toner) يکی ازسخنگویان وزارت امور خارجه آمريکا می گويد اين کشور در انتظار گشايش و پيشرفتی بزرگ از مذاکرات استانبول نيست. با اين حال به گفته وی آمريکا آماده گفت و گو درباره پيشنهاد به روز شده ای در مورد مبادله سوخت اتمی است، که منعکس کننده اقدامات تهران در زمينه غنی سازی اورانيوم از سال ۲۰۰۹ به بعد باشد.

مقام های ايرانی گفته اند که تهران درباره جنبه های فنی و حقوقی برنامه اتمی خود مذاکره نخواهد کرد.

علی اصغر سلطانيه نماينده ايران در آژانس بين المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت تهران حاضر است در مورد امکان مبادله سوخت برای گرداندن رآکتورهايش مذاکره کند. وی گفت قدرت ها بايد در مورد چنين معامله ای به سرعت عمل کنند زيرا تهران هنگامی که بتواند اورانيوم ۲۰ درصدی غنی شده خود را وارد رآکتورها کند ديگر به مبادله سوخت نيازی نخواهد داشت.

براساس پيشنهادی که سال گذشته برزيل و ترکيه بانی آن بودند ايران بايد اورانيوم غنی شده با غلظت پائين را با سوخت مخصوصی مبادله کند که برای گرداندن يک رآکتور مولد ايزوتوپ های پزشکی در تهران ضروری است.

رهبران جهان اميدوارند نگرانی های حاکی از تلاش ايران برای توليد تسليحات اتمی را برطرف کنند. تهران چنين اتهامی را تکذيب می کند.

ايران بر سر برنامه اتمی اش با تحريم های بين المللی روبروست.

سعيد جليلی مذاکره کننده اتمی تهران روز پنجشنبه در استانبول گفت آژانس بين المللی انرژی اتمی بارها تصديق کرده است که برنامه اتمی ايران ناقض پيمان های منع اشاعه و گسترش تسليحات اتمی نيست.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه روز پنجشنبه در يک کنفرانس خبری به آمريکا و ديگر قدرت های غربی در مورد وضع تحريم های يک جانبه بيشتر عليه ايران هشدار داد و گفت چنين اقدامی سازنده نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG