لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

یک روز پس از سفر «تبلیغاتی» ظریف در آمریکا؛ قاسم سلیمانی مذاکره با آمریکا را رد کرد


یک روز پس از پایان سفر «تبلیغاتی» محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به آمریکا و طرح آمادگی جمهوری اسلامی برای مذاکره با آمریکا، قاسم سلیمانی در یک سخنرانی مذاکره با آمریکا را به شدت رد کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران دوشنبه ۹ اردیبهشت در سخنرانی در جمع کارکنان نیروی انتظامی، گفت که مذاکره کردن تحت فشار اقتصادی «تسلیم محض» است، این در حالیست که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در روزهای گذشته در سفر به آمریکا و در گفت و گو با رسانه‌های مختلف از آمادگی برای مذاکره با ایالات متحده و مبادله کردن زندانیان دو طرف سخن گفته بود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته سفر محمد جواد ظریف به آمریکا با یک سفر « تبلیغاتی» خواند و ادعای ظریف مبنی بر اینکه برخی مقامات آمریکا قصد دارند این کشور را به جنگ با ایران سوق دهند، «مضحک» دانست.

آقای بولتون همچنین گفت: «تقریباً یک سال پیش، وقتی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به آمریکا آمده بود، پرزیدنت ترامپ به او گفت که قصد دارد آمریکا را از برجام خارج کند. اگر ایرانی ها می خواهند مذاکره کنند، پرزیدنت آماده است در مورد فعالیت‌های تروریستی و موشکی آنها، سایر اقدامات شریرانه شان در خاورمیانه و تغییر رفتار در این موارد گفتگو کند.»

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشک بالستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آن‌ها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG