لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

مقابله با جسارت بيشتر تهران درتوسل به زور عليه قذافی


مقابله با جسارت بيشتر تهران درتوسل به زور عليه قذافی
مقابله با جسارت بيشتر تهران درتوسل به زور عليه قذافی

وال استريت جرنال زير عنوان "واکنش آمريکا به نگرانی های حاکی از قدرت گرفتن ايران" می نويسد مقامات آمريکائی، اروپائی و عرب می گويند نگرانی های کاخ سفيد ازقوی شدن دست ايران در وقايع اخير خاورميانه، در واکنش های آن به اين وقايع نقشی مرکزی پيدا کرده است.
به گفته همين مقامات تصميم هفته گذشته پرزيدنت باراک اوباما برای استفاده از قدرت نظامی عليه نيروهای معمر قذافی رهبر ليبی تا حدودی ناشی از نگرانی دولت او از آن بود که دست روی دست گذاشتن غرب می توانست ايران را بيشترجسورکند.
عربستان سنیّ و ايران شيعه اکنون درگير مبارزه ای برای نفوذ در منطقه هستند.
برنامه ريزان نظامی آمريکا همچنين نگرانند که ايران می تواند از سرنگونی پادشاهی در بحرين، که مقّر عمليات نيروی دريائی آمريکا برای کمک به کنترل بر جريان انتقال نفت از خليج فارس است، منتفع شود.
درمورد يمن هم ، نزديک ترين متحدان عرب واشنگتن، بخصوص عربستان سعودی، نگران آن هستند که سرنگونی احتمالی علی عبدالله صالح رئيس جمهوری آن کشورمی تواند ایران را در منطقه قوی تر کند.
رياض سال گذشته برای مهار جنبش شورشی موسوم به حوثی ها در يمن، که با تهران شيعه هم عقيده است، و دولت های عرب می گويند از ايران پول و اسلحه دريافت کرده بود، عمليات نظامی کوتاه مدتی را در آن کشور انجام داد.
يک مقام اروپائی که درهفته های اخير با مقامات ارشد آمريکائی ملاقات کرده است می گويد "هرکاری که آمريکا در واکنش به وقايع خاورميانه انجام می دهد در اين چارچوب قرار دارد که چگونه می تواند به ايران لطمه بزند يا کمک کند.
تهران و متحدانش می گويند واکنش های متفاوت دولت اوباما به شورش های منطقه، بخصوص تقبيح ضعيف اقدامات دولت بحرين درسرکوبی های اخير جنبش معترض عموما شيعه، رياکارانه بوده است.
سقوط پادشاهی سنیّ در بحرين به احتمال قوی به ايجاد دولتی بيشترمتمايل به علايق تهران منجر خواهد شد.
در همين حال کاخ سفيد تهران را رياکاری می شناسد که اعتراض را در جهان عرب توصيه می کند حال آنکه به اعتراض در ايران با سرکوبی پاسخ می دهد.
پرزيدنت اوباما در پيام تلويزيونی خود به مناسبت نوروز- سال نو ايرانيان - گفت" تا کنون پاسخ دولت ايران اين بوده است که برای حفظ قدرت خود اهميتی به مراتب بيشترازاحترام به حقوق مردم ايران قائل است. "اين اقدامات معرف قدرت نيست. نشان دهنده ترس است".

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG