لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

پيشنهادهای واشنگتن پست به پرزيدنت اوباما در مورد ايران


پيشنهادهای واشنگتن پست به پرزيدنت اوباما در مورد ايران
پيشنهادهای واشنگتن پست به پرزيدنت اوباما در مورد ايران

واشنگتن پست در سرمقاله ای زيرعنوان "آقای اوباما چگونه به پيشروی اتمی ايران پاسخ می دهد؟" می نويسد بسياری از کارشناسان معتقدند تلاطم جاری در خاورميانه مهم ترين عامل آزمون سياست خارجی آمريکا در دوران رياست جمهوری باراک اوباما خواهد بود.

گزارش های راجع به ايران بخصوص بدان جهت نگران کننده است که رژيم اسلامی فعلا از انقلاب در مصر و ناآرامی درسلطان نشين بحرين درخليج فارس بيشترين بهره را می برد. حسنی مبارک رهبرقدرتمند و مخلوع مصر دشمن ثابت قدم رژيم ايران بود، و سرکوبی اعتراض های مردمی در بحرين خطر شورش شيعيان را در آنجا و شرق عربستان سعودی پيش آورده است که اين رژيم ازمدتها قبل در آرزوی آن بوده است. در همين حال تلاطم در منطقه موجب بالارفتن قيمت های نفت شده است که تحمل تحريم های اقتصادی سازمان يافته توسط دولت اوباما را برای رژيم ايران آسان تر می کند.

انقلاب در مصر چند روز پس آن شروع شد که رژيم آيت الله علی خامنه ای صريحا آخرين تلاش يک ائتلاف شش کشوری را برای مذاکره در باره برنامه اتمی اش رد کرد. از آن پس در غياب هرگونه نشانه ای حاکی از فعاليت های ديپلماتيک، رژيم ايران به بالا بردن ظرفيت اتمی اش مشغول بوده است. مقامات در ايران اخيرا از آزمايش موفقيت آميز نسل جديدی از سانتريفيوژها خبر دادند و گفتند رآکتور اتمی ساخت روسها اوايل ماه آينده شروع به کار خواهد کرد.

ايران تا کنون به سانتريفيوژهای کند و کم باری متکی بود که بنظر می رسيد به بسياری از آنها در جريان يک خرابکاری کامپيوتری آسيب وارد شده است. سانتريفيوژهای پيشرفته تر، همانگونه که خبرنگار واشنگتن پست گزارش داده است، قادرند دست کم شش بار سريع تر کار کنند. ايران هم اکنون دارای بيش از ۳۶۰۰ کيلوگرم اورانيوم غنی شده ای است که برای توليد دو بمب اتمی کافی است.

تا چند ماه پيش مقامات دولت آمريکا با اطمينان صحبت از آن می کردند که بنظر می رسد ايران گزيده شده از تحريم ها و درگير با مشکلات ناشی از تضعيف فعاليت های اتمی اش آماده شروع به مذاکره است. اکنون صحبتی از مذاکره نيست، فشار اقتصادی کمتر است و فعاليت های اتمی می تواند مجددا شتاب بگيرد. با اينحال بنظر می رسد دولت آمريکا هنوز جاگزينی روشن برای استراتژی مذاکره با رژيم ايران ندارد، که مدتی طولانی را به انتظار آن گذرانده است.

بهترين راه که ما نيز نظير ديگران از حدود دوسال پيش و پس از تولد جنبش اپوزيسيون سبز توصيه کرده ايم شرط بندی روی تجديد يک قيام مردمی در ايران است.

پرزيدنت اوباما اخيرا در پيامی تلويزيونی خطاب به ايرانيان گامی در اين مسيربرداشت و ضمن تقبيح و محکوم ساختن سرکوبگری های دولت گفت جوانان ايرانی قدرت شکل بخشيدن به کشوری را دارند که بتواند جوابگوی آرمان هايشان باشد.

دولت آمريکا می تواند اقدامات بيشتری انجام دهد که جستجوی راههای حمايت از اتحاديه های کارگری و جنبش های دانشجوئی، تقويت برنامه های راديوتلويزيونی و تسريع و تسهيل در فراهم ساختن بودجه تکنولوژی های قادر به مقابله با سانسورهای اينرنتی از جمله آنهاست.

عمل نکردن گزينه ای خطرناک است آن هم در حالی که جهان به به خاورميانه نگاه می کند و ايران بی وقفه به تلاش برای ساختن بمب اتمی ادامه می دهد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG