لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا: موشک ماهواره‌بر ایران یک نگرانی امنیتی است


رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با اشاره به پرتاب ماهواره نظامی سپاه پاسداران اعلام کرد که موشکی که این ماهواره را حمل کرده موجب نگرانی ایالات متحده است.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی»، ژنرال مارک میلی، عالی ترین فرمانده نظامی آمریکا، عصر سه شنبه۱۶ اردیبهشت به وقت واشنگتن در این باره گفت: «موشک های مختلف می توانند کارهای مختلف انجام دهند؛ یکی ماهواره حمل می‌کند و یکی دیگر دستگاه‌های قابل انفجار. ... هر زمان که ایران هر نوع از موشک‌های دوربرد را آزمایش می‌کند، این مایه نگرانی امنیتی است.»

او با بیان این که ایران یک حمل‌کننده ماهواره را شلیک کرد، گفت: «خود آن ماهواره خیلی نگران کننده نیست. اما فناوری موشکی، فناوری موشکی دو و سه مرحله‌ای و درس‌هایی که از آن به دست آورده‌اند، مایه نگرانی است.»

پیشتر، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پرتاب موشک ماهواره بر سپاه پاسداران را که حدود دو هفته پیش انجام شد، نقض کننده قطعنامه سازمان ملل دانسته بود.

او همچنین گفته بود: «رژیم ایران به جهان گفت که برنامه نظامی که شامل موشک و ماهواره باشد، ندارد؛ ولی این سپاه پاسداران ... بود که اعلام کرد یک ماهواره را در مدار زمین قرار داده است.»

دولت پرزیدنت ترامپ برنامه ایران برای پرتاب ماهواره را پوششی برای برنامه موشکی ایران می‌داند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG