لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۱

استقبال خامنه ای از نظریه اوباما در مورد استفاده از دیپلماسی به جای جنگ


استقبال خامنه ای از نظریه اوباما در مورد استفاده از دیپلماسی به جای جنگ
استقبال خامنه ای از نظریه اوباما در مورد استفاده از دیپلماسی به جای جنگ

تلویزیون دولتی ایران از استقبال آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران از اظهارات باراک اوباما رئیس جمهوری آمريکا در مورد تاکید بر دیپلماسی به جای جنگ برای رفع اختلاف اتمی خبر داده است.
خبرگزاری آسوشِتدپرس در گزارشی از تهران می گوید این یکی از جمله موارد نادری است که رهبری ایران به تحسین از یک رئیس جمهوری آمریکا پرداخته است.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارش خود از تهران اظهارات آیت الله خامنه ای را به نقل از وب سایت وی منعکس کرده است که خطاب به روحانیون مجلس خبرگان - با اشاره به صحبت اخیر آقای اوباما در مورد استفاده از دیپلماسی - گفته است «این سخن، سخن خوبی است، و نشان دهنده خروج از توهم است».

خبرگزاری رویترز در گزارش خود بخش دیگری از سخنان آیت الله خامنه ای را نیز نقل کرده است که گفته است «ادامه بحث در باره تحریم های علیه ایران گویای ادامه توهم است».

در همین حال خبرگزاری فرانسه در گزارشی از وین می گوید قدرت های جهان روز پنجشنبه در جلسه آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران خواستار ورود به مذاکراتی «جدی» و «بدون پیش شرط» شدند. بیانیه ای که این آژانس به نمایندگی از سوی آمريکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین منتشر ساخت می گوید ما از ایران خواستار ورود به روند تماس و گفتگوهای جدی و پایداری هستیم که بتواند به نتایجی سازنده منجر شود.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارش خود از وین می گوید به گفته دیپلمات ها در آژانس بین المللی انرژی بین المللی بنظر می رسد شش قدرت جهان در آستانه از سرگیری مذاکرات با ایران در جلسه امروز خود در مورد اتخاذ موضعی یک پارچه که حاکی از ابراز نگرانی در باره برنامه اتمی ایران است، به توافق رسیده اند.

نمایندگان کشورهای غربی در بیانیه ای می گویند ابراز نگرانی از امتناع تهران در مجاز شناختن دیدار بازرسان سازمان ملل متحد از اماکنی که می خواهند در چارچوب تحقیقاتشان پیرامون نگرانی های حاکی از تلاش های تهران برای دست یابی به توانائی های تسلیحاتی اتمی به بازرسی از آنها بپردازند، مورد توافق قرار گرفته است.

رویترز می گوید گرچه در این بیانیه از محلی بخصوص نام برده نشده است اما بنظر می رسد اشاره نمایندگان به پادگان نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از اورشلیم اظهارات یک مقام معرفی نشده اسرائیلی را نقل می کند که گفته است تصاویری ماهواره ای - که موجب تشدید سوءظن های حاکی از تلاش تهران برای سرپوش گذاشتن بر یک آزمایش مهم اتمی در این پادگان شده است - نگرانی اسرائیل را در مورد تولید بمب اتمی در ایران تائید می کند.

XS
SM
MD
LG