لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۶

با وجود اعتراض اعضای برجام؛ ظریف از ادامه کاهش تعهدات ایران به توافق هسته‌ای خبر داد


محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته است که «در شرایط کنونی» ایران به کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای و نقض برجام ادامه خواهد داد.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف گفته جمهوری اسلامی در انتظار اقدام‌های اروپا برای حفظ برجام است، اما «در شرایط کنونی و تا زمانی که اقدامات لازم صورت نگرفته، حتما گام سوم جمهوری اسلامی ایران عملی خواهد شد.»

هفته پیش پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای با ایران خواستار انجام تعهدات جمهوری اسلامی به برجام و توقف دو مورد نقض آن شدند.

جمهوری اسلامی روز دهم تیرماه اعلام کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم مجاز که در برجام تعیین شده، عبور کرده است. کمی بعدتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هم گفته بود جمهوری اسلامی از روز ۱۶ تیرماه میزان غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد.

این اقدامات جمهوری اسلامی واکنش جهانی در پی داشت و از آمریکا تا اعضای حاضر در برجام به ایران اعتراض کردند.

ایران در نامه‌ای به کشورهای باقی‌مانده در توافق هسته‌ای مهلتی ۶۰ روزه داده بود تا «تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی» را عملی کنند و تهدید کرده بود در صورتی که این اتفاق رخ ندهد جمهوری اقدام به متوقف کردن «رعایت محدودیت‌های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن‌سازی رآکتور آب سنگین اراک» خواهد کرد.

با این حال اتحادیه اروپا ضرب‌الاجل ایران را رد کرده و گفته بود اعضای این اتحادیه «با نگرانی» اطلاعیه ایران پیرامون پایبندی به تعهداتش در توافق هسته‌ای موسوم به برجام را مطالعه کرده‌اند.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌که توافق هسته‌ای منجر به تغییر رفتار ایران نشده است، از این توافق‌نامه خارج شد.

دولت آمریکا پس از آن اعلام کرد که در دو مرحله تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را باز می‌‌گرداند. این تحریم‌ها از جمله شامل خرید و فروش نفت هم می‌شود.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش‌برانگیز خود دست بردارد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که به دنبال گفت‌وگو و رسیدن به توافقی جدید با جمهوری اسلامی است که علاوه بر برنامه هسته‌ای، شامل رفتار ایران در منطقه و برنامه موشکی آن هم باشد.

پرزیدنت ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که آماده گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی برای رسیدن به یک توافق جامع است. با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی مذاکره با آمریکا را رد می‌کنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در جریان سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، گفته بود «هیچ اعتمادی» به آمریکا ندارد و «تجربه تلخ مذاکرات قبلی با آمریکا در چارچوب برجام» را تکرار نخواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG