لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۵

رویترز: درخواست ایران از ژاپن، میانجی‌گری درباره تحریم فروش نفت است


مقام‌های جمهوری اسلامی در سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران، از او درخواست خواهند کرد برای لغو تحریم‌های نفتی یا اعطای معافیت برای برخی کشورها، تلاش کند.

رویترز به نقل از مقام‌های ایرانی نوشته است که نخست‌وزیر ژاپن می‌تواند به کاهش تنش میان ایران و آمریکا کمک کند و یکی از راه‌های نشان دادن حسن نیت ایالات متحده آن است که دست به «لغو تحریم‌های نفتی یا اعطای مجدد معافیت نفتی برای خریداران نفت ایران» بزند.

یک مقام دیگر ایرانی هم به رویترز گفته است که آبه می‌تواند یک میانجی خوب برای انجام چنین کاری باشد.

ایالات متحده اردیبهشت ماه سال گذشته و با اعلام این‌که توافق هسته‌ای نتوانسته باعث تغییر رفتار ایران شود، از این توافق خارج شد. دولت آمریکا همچنین در دو مقطع، مرداد و آبان ماه سال گذشته، تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند.

ایالات متحده همچنین با هدف به صفر رساندن درآمدهای ایران از صادرات نفت،‌دست به تحریم نفت ایران زده است و اخیرا معافیت‌های کشورهای خریدار نفت ایران از تحریم را هم تمدید نکرده است.

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی به تهران سفر کرده است. نخست‌وزیر ژاپن پیش از سفر به تهران با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکاو بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هم تلفنی گفت‌وگو کرد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته و در خلال سفر به ژاپن پرزیدنت ترامپ، و در واکنش به احتمال سفر ماه آینده شیزو آبه به تهران، به امکان میانجیگری آن کشور اشاره کرده و گفته بود: «معتقدم که ایران می خواهد گفت‌وگو کند. آقای آبه هم به مقام‌های ایران خیلی نزدیک است. هیچکس، بخصوص من، نمی خواهد شاهد وقوع مصیبت باشد.»

نخست وزیر ژاپن قرار است در جریان سفر به تهران با حسن روحانی رئیس جمهوری و علی خامنه‌ای رهبر ایران دیدار کند.

یک روز پیشتر، شماری از دیپلمات‌های ارشد ژاپنی تلاش داشتند انتظارها از این دیدار را متعادل کنند. این دیپلمات‌ها گفته‌ بودند نخست وزیر ژاپن «نه حامل پیام و نه میانجی میان ایران و آمریکا» است و هیچ راه حل سریعی برای بحران اتمی ایران ندارد.

با این حال واشنگتن پست در گزارشی نوشت نخست وزیر ژاپن پیشنهادهایی از سوی واشنگتن به تهران ارائه می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG